Walka o własną godność i refleksja nad mediami. „Zaginiona dziewczyna” w kinach
3 lipca, 2020
„La serva padrona” w Teatrze Królewskim. Nowa premiera Polskiej Opery Królewskiej
4 lipca, 2020

Wietnamsko-polski przepis na rodzinę. Film „Smak pho” już na ekranach kin

„Smak pho” to skrząca się subtelnym humorem polsko-wietnamska historia (fot. mat. pras.)

To wzruszająca opowieść o bliskości i wyobcowaniu, małych radościach i upartym dążeniu do celu. Reżyserka Mariko Bobrik ubiera skrzącą się subtelnym humorem polsko-wietnamską historię w kadry przywodzące na myśl klasyczne japońskie kino. Zgaszone barwy oddają aurę zimowego miasta – oprószonych śniegiem szarych chodników i wnętrz wypełnionych ciepłym światłem. Poprzez zwykłe przedmioty, drobne gesty reżyserka opowiada o złożonych emocjach i pragnieniach bohaterów. Daje widzom wgląd w życie wietnamskiej społeczności Warszawy, choć jej film to historia znacznie bardziej uniwersalna. Światowa premiera filmu „Smak pho” miała miejsce na 67. Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w San Sebastián, a polska w czasie 13. Azjatyckiego Festiwalu Filmowego Pięć Smaków.

Dziesięcioletnia Maja ukrywa przed kolegami z klasy tradycyjne drugie śniadanie, które co rano przygotowuje jej tata. Pan Long, wietnamski kucharz, wybitny specjalista od zupy pho, stara się znaleźć własną drogę w gnającej do przodu warszawskiej rzeczywistości. Kiedy jego wieloletni szef wróci do rodzinnego kraju, bohater będzie musiał się zmierzyć z wymaganiami nowego właściciela restauracji: opanowanie kolejnych umiejętności kulinarnych.

To jednak znacznie mniejsze wyzwanie niż samodzielne wychowywanie coraz bardziej dorosłej i niezwykle spostrzegawczej córki. Ten ciepły portret małej rodziny to wzruszający esej o bliskości i wyobcowaniu, małych radościach i upartym dążeniu do celu.

(fot. mat. pras.)

O twórcach filmu

Mariko Bobrik, urodziła się w Japonii w 1983 roku, a w 2009 ukończyła reżyserię w Szkole Filmowej w Łodzi. Obecnie mieszka z rodziną w Warszawie. „Smak pho” jest jej pełnometrażowym debiutem. Projekt brał udział w programie Cinéfondation: Résidence du Festival de Cannes (2012) oraz Berlinale Script Station (2013). Scenariusz filmu otrzymał drugą nagrodę w konkursie Script Pro 2015.

Autorem zdjęć jest Andrzej Wojciechowski, muzyki: Aki Takase, za montaż odpowiadał: Benjamin Mirguet, a dźwięk – Michael Kaczmarek. W obsadzie znaleźli się: Lena Nguyen, Thang Long Do, Aleksandra Domańska, Bogusława Pawelec i Gia Khai Ton. Producentami są: Benny Drechsel, Mariusz Włodarski z firm: Rohfilm Productions, Lava Films, a także Opus Film (koprodukcja) i EC1 Łódź – Miasto Kultury (koprodukcja).

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *