Mrożące krew w żyłach opisy i mroczny klimat. Nowa powieść „Jaskółki z Czarnobyla”
15 sierpnia, 2020
Miejsce spotkań i pracy twórczej. Zofii Szymanowskiej „Opowieść o naszym domu”
17 sierpnia, 2020

Wielka pianistyka, wirtuozi, wschodzące gwiazdy. 16. Festiwal „Chopin i Jego Europa”

16. Festiwal Chopin i jego Europa odbywa się m.in. w Filharmonii Narodowej (fot. Wojciech Grzędziński/NIFC)

Niemal 30 koncertów, z których większość stanowią recitale fortepianowe w wykonaniu wielkich mistrzów fortepianu, zarówno współczesnego, jak i historycznego. Narodowy Instytut Fryderyka Chopina zaprasza, jak co roku, na święto muzyki, jakim jest Festiwal „Chopin i jego Europa”. W 16. edycji nie zabraknie światowej sławy zespołów i kameralistów, którzy wystąpią aż w 10 koncertach, a także muzyki wokalnej. Wybitni soliści wystąpią w recitalach, zaś gratką dla melomanów będzie koncertowe wykonanie „Hrabiny” Stanisława Moniuszki, po raz pierwszy w historii na instrumentach z epoki. Festiwal potrwa do 31 sierpnia.

– Święto dobrej muzyki to w istocie prawdziwy powód do radości, bo choć musieliśmy zrezygnować z szeregu koncertów, to w programie „pozostało” wiele takich wydarzeń, których wyglądamy z entuzjazmem. Do Warszawy przyjadą przedstawiciele elity światowej pianistyki – zwycięzcy i laureaci Konkursu Chopinowskiego, młodzi, znakomici polscy artyści. Wystąpią dwa świetne kwartety smyczkowe, fenomenalny Christoph Prégardien, a także „Hrabina” Stanisława Moniuszki pod dyrekcją Fabio Biondiego, z międzynarodowym gronem solistów, Europą Galante i Chórem Opery i Filharmonii Podlaskiej – wylicza dyrektor festiwalu Stanisław Leszczyński.

Chcemy zaprosić Państwa do sal koncertowych, zachowując oczywiście wszystkie zasady bezpieczeństwa i higieny, dokładając wszelkie starań, by chronić nas wszystkich. Jednocześnie wykorzystamy możliwości, jakie daje Internet. Jak nigdy dotąd prawie wszystkie koncerty będą transmitowane na żywo. Zaplanowane są oczywiście także transmisje w Programie 2 Polskiego Radio. Chopin i jego Europa w dobie pandemii… pozostaje Chopinem i jego Europą – dodaje dyrektor.

Festiwal otworzył recital Nelsona Goernera (fot. Wojciech Grzędziński/NIFC)

Koncerty w salach i on-line

Wszystkie koncerty festiwalu będą dostępne w bezpłatnym streamingu na kanale Narodowego Instytutu Fryderyka Chopina na YouTube oraz w mediach społecznościowych. Wybranych koncertów będzie można posłuchać także za pośrednictwem transmisji w Polskim Radiu. Szczegółowy program festiwalu znajduje się na stronie: www.festiwal.nifc.pl

Instytut zachęca do udziału w koncertach osobiście, w salach koncertowych. Dokłada wszelkich starań, aby mogły odbyć się z zachowaniem zasad bezpieczeństwa: ograniczenie liczby słuchaczy, nakaz zakrywania nosa i ust oraz obowiązkowa dezynfekcja rąk. To pozwoli na wspólne przeżywanie radości płynącej z obcowania z muzyką.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *