Tę zagadkę chciałoby się natychmiast rozwikłać. „Zostaw ten świat pełen płaczu”
13 czerwca, 2019
Futrzani stróże prawa na tropie szajki złodziei. Animacja „Agent Kot” już w kinach
14 czerwca, 2019

„Warszawa, Moskwa czy Nowy Jork to tylko dekoracje”. Wystawa o Januszu Głowackim

Tytuł prezentowanej w Muzeum Literatury wystawy nawiązuje do istotnej dla Janusza Głowackiego mitologii miejsc (fot. Hanna Prus)

Oryginały wybranych rękopisów, zdjęcia z prywatnych albumów, przedmioty osobiste, ale również fragmenty i plakaty filmów, do których napisał scenariusze. To wszystko znalazło się na biograficznej wystawie w Muzeum Literatury im. Adama Mickiewicza poświęconej twórcy bestsellerów, zarówno sztuk teatralnych, wystawianych na deskach teatrów całego świata, jak felietonów oraz prozy i scenariuszy kultowych polskich filmów – Januszowi Głowackiemu. Jej tytuł „Warszawa, Moskwa czy Nowy Jork to tylko dekoracje…” nawiązuje do istotnej dla pisarza mitologii miejsc, bo to również miejsca ważne dla jego twórczości. Prezentacja obiektów dopełniona została nagraniami wywiadów i pokazami fragmentów sztuk teatralnych autorstwa Janusza Głowackiego. Wystawa potrwa do 27 października.

Narracja wystawy została poprowadzona tak, aby ukazać niezwykle istotną dla Głowackiego mitologię miejsc, związanych z jego twórczością. Zatrzyma się więc wokół, m.in.: powojennej Warszawy z jej kawiarniami literackimi i oryginalnymi bywalcami oraz twórcami rewelacyjnych anegdot ze środowiska literackiego. To także czas młodości pisarza i PRL-u. On wówczas jako dziennikarz, reportażysta, mistrz felietonu oraz już poczytny autor opowiadań i świetnych scenariuszy do filmów Andrzeja Wajdy i Janusza Morgensterna. Współtwórca kultowego „Rejsu”.

Następnie przenosi widzów do Nowego Jorku, na scenę Broadwayu. To miasto od 1983 roku staje się nowym miejscem Głowackiego na ziemi, tu mieszka i tworzy. Tam powstaje najsłynniejszy z dramatów – „Antygona w Nowym Jorku”Ta „komedyjka o rozpaczy” przez kilka sezonów uchodzi za najlepszą sztukę w USA, a w Europie w 1997 roku otrzymuje nagrodę w konkursie paryskiego „Le Baladin”.

(fot. Anna Kowalska)

Pamiątki, plakaty, fotografie

Z kolei w Moskwie, zainspirowany wędrówką po mieście pięciu mórz i Czechowem pisze „Czwartą siostrę, dramat o którym mówi, że jest zapisem naszych „strachów, marzeń, rozpaczy, nadziei i tęsknot”. 

Na wystawie w Muzeum Literatury zaprezentowano osobiste pamiątki pisarza: dokumenty, nagrody literackie i statuetki. Wyeksponowane zostały również polskie i zagraniczne plakaty do sztuk teatralnych jego autorstwa oraz tak lubiane przez publiczność, fotografie pisarza z polskimi – i nie tylko – osobistościami świata kultury. Z kolei wśród plakatów filmów, do których napisał scenariusze znalazły się te do „Polowania na muchy”, „Trzeba zabić tę miłość”, „Rejsu”, „Wałęsa. Człowiek z nadziei” czy „Zimnej wojny”. 

(fot. Anna Kowalska)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *