Klocek, który od 8 dekad pobudza wyobraźnię dzieci i dorosłych. Oto historia Lego
14 sierpnia, 2019
Czas je leczy, ale niektóre się nie zabliźniają. Wojciech Chmielarz i jego „Rana”
14 sierpnia, 2019

W „Potop ’39” mitologia ustępuje faktom. Kampania wrześniowa oczami uczestników

W książce „Potop '39. Szlak bojowy wrześniowych obrońców” bohaterowie stają się ludźmi z krwi i kości (fot. mat. pras.)

Ta kampania miała potrwać dwa tygodnie, a pola walk miały być chwalebnym zwycięstwem. We wrześniu 1939 roku sojusznicy Polski jednak nie nadeszli z obiecaną pomocą. Czy tragicznego końca „drugiego Potopu” można było uniknąć? W 80. rocznicę wybuchu II wojny światowej warto spojrzeć na kampanię wrześniową oczami jej uczestników, stanąć z nimi w jednym szeregu. Poczuć ciężar odpowiedzialności spoczywający na dowódcach podejmujących decyzje w newralgicznych momentach walki. Kacper Śledziński w książce „Potop ’39. Szlak bojowy wrześniowych obrońców” roztacza przed czytelnikami historię prawdziwą, żywą, w której mit o kawalerii szarżującej samotnie na czołgi znika, a bohaterowie stają się ludźmi z krwi i kości.

Ostatnie dni sierpnia 1939 roku. Marszałek Rydz-Śmigły stoi przed dramatycznym wyborem. Musi zostać ogłoszona powszechna mobilizacja, lecz to rozdrażni Niemców. Nad Polską ciąży widmo rychłej wojny. Wreszcie decyzja zapada. Oficerowie Sztabu Głównego rozsyłają rozkazy, a na ulicach Warszawy pojawiają się plakaty mobilizacyjne. Nadchodząca wojna obnaży wszystkie słabości II RP. Uprzytomni sojusznikom Polski, jak bardzo się mylili. Ujawni prawdziwe zamiary Sowietów.

Przede wszystkim udowodni światu, że Polacy nie będą bezczynnie patrzeć, jak zagarnia się ich ziemię. Bez względu na wszystko staną do walki o wolność jako pierwsi. Życie powołanych do walki ma już nigdy nie wrócić na właściwe tory. Huk eksplozji, stukot broni maszynowej, ryk silników, krzyki rannych od tej chwili staną się codziennością polskiego żołnierza.

(fot. mat. pras.)

Walka z wrogiem w imię honoru

Co zaważyło na przegranej? Jak wielu niepowodzeń można było uniknąć? Które wybory okazały się słuszne? Czy dowódcy rozumieli się nawzajem, czy była to tylko cicha walka o zapisanie się na chwalebnych kartach historii?

W nowej książce Kacper Śledziński konfrontuje się z mitami dotyczącymi walk polskich żołnierzy w czasie pierwszego uderzenia wojsk niemieckich. Odziera walczących z mitów narosłych w ostatnich 80 latach. Ukazuje ich upór, strach i zdezorientowanie, ale nie pozbawia ich heroizmu. Wszystko w imię walki z wrogiem, by ocalić honor nawet, gdy nie jest się w stanie obronić wolności.

(fot. mat. pras.)

O autorze

Kacper Śledziński, historyk i publicysta, autor bestsellerowych książek historycznych, m.in. „Czarna kawaleria. Bojowy szlak pancernych Maczka”, „Cichociemni. Elita polskiej dywersji”, „Odwaga straceńców. Polscy bohaterowie wojny podwodnej”, „Tankiści. Prawdziwa historia czterech pancernych”, „Wyklęta armia. Odyseja żołnierzy Andera” oraz „W tajnej służbie. Wojna wywiadów w II RP”.

Pisze „takie książki, jakie sam chciałby przeczytać”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *