Polski obraz z trzema statuetkami. Zwycięzcy 60. Krakowskiego Festiwalu Filmowego
7 czerwca, 2020
Konfrontacja z ideologią i sztuką zarazem. Film „Obrazy bez autora” już w kinach
12 czerwca, 2020

Ucieczka przed wojną w poszukiwaniu nowego domu. „Długi płatek morza” Isabel Allende

„Długi płatek morza” to najnowsza powieść Isabel Allende (fot. pxhere.com)

To obejmująca dziesięciolecia i przemierzająca kontynenty, historia dwojga ludzi, którzy uciekając przez koszmarem hiszpańskiej wojny domowej, znajdują schronienie i nowy dom w Chile. Isabel Allende, autorka bestsellerowego „Domu duchów”, wraca do wspomnień, zainspirowana światowym kryzysem uchodźczym. W swojej nowej powieści „Długi płatek morza” przypomina, że Pablo Neruda po latach uznał swoją pomoc hiszpańskim uchodźcom za swój najlepszy poemat, który przetrwa, choćby krytyka przekreśliła całą jego poezję. Sama Allende posiada niezwykły styl snucia opowieści i dotykania poprzez słowa, najczulszych strun ludzkiej duszy.

Hiszpania, styczeń 1939 roku. Krwawą wojnę domową kończy zwycięstwo generała Franco. Zaczyna się Wielka Ewakuacja: do granicy francuskiej przez Pireneje dociera blisko pół miliona republikańskich uchodźców. Wśród nich jest Roser, ciężarna młoda wdowa, której życie nieodwracalnie splata się z życiem Victora Dalmau, lekarza wojskowego i brata jej zmarłej miłości. Aby przetrwać, muszą zjednoczyć się w małżeństwie, którego żadne z nich nie chce.

Przejęty losem hiszpańskich wygnańców poeta Pablo Neruda przekonuje chilijskiego prezydenta, by Chile – „długi płatek morza i wina i śniegu”, jak nazwał swój kraj w jednym z wierszy – stało się dla emigrantów nową ojczyzną. Roser i Victor zaczynają od nowa. Będą musieli stawić czoło niejednej próbie, mimo to znajdą nie tylko radość, ale i przyjaciół – i to w najbardziej nieprawdopodobnych miejscach.

O autorce

Isabel Allende to urodzona w 1942 roku w Peru, chilijska pisarka i dziennikarka. Jej rodzina została zmuszona do ucieczki do Wenezueli po zamachu stanu z 1973 roku, podczas którego obalono ówczesnego prezydenta, kuzyna jej ojca, Salvadora Allendego, a do władzy doszedł Augusto Pinochet. Doświadczenia te wykorzystała, pisząc swoją debiutancką powieść „Dom duchów”, która stała się międzynarodowym bestsellerem i została sfilmowana w gwiazdorskiej obsadzie. Rozpoczęła też trwającą do dziś dobrą passę pisarki.

W 1987 roku Allende wyemigrowała do Stanów Zjednoczonych. Opublikowała ponad 20 powieści, m.in.: „Z miłości i cienia”, „Córkę fortuny”, „Portret w sepii”, „Ines, pani mej duszy”, „Japońskiego kochanka”, „W samym środku zimy” czy „Podmorską wyspę”, które zostały przetłumaczone na 35 języków i sprzedane na całym świecie w prawie 70 milionach egzemplarzy. Otrzymała kilkadziesiąt nagród literackich.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *