Rozrywkowa uczta ciekawsza niż „żyli długo i szczęśliwie”. „Planeta Singli 2” w kinach
9 listopada, 2018
Podróż pełna napięcia i czystej adrenaliny. Duński dreszczowiec „Winni” w kinach
9 listopada, 2018

Trzech synów opowiada o trzech ojcach. „Jak ocalić świat na małej scenie?” w Powszechnym

W rolach głównych spektaklu w Teatrze Powszechnym występują Andrzej Kłak i Artem Manuilov (fot. Magda Hueckel)

Osobiste historie ojców z Polski, Ukrainy i Afryki są kanwą przedstawienia o nadciągającej katastrofie ekologicznej, głodzie i przyszłości planety. Ich działalność pozostaje śladem planów podboju i męskich fantazji ocalenia świata. Twórcy sztuki „Jak ocalić świat na małej scenie?” zadają sobie pytania, jaką rzeczywistość pozostawili po sobie nasi ojcowie, co możemy zrobić, żeby nie popełniać ich błędów, a także jakie szanse na rozwój zostawimy następnym pokoleniom? Próba odpowiedzi w spektaklu w reżyserii Pawła Łysaka w Teatrze Powszechnym w Warszawie.

Pochodzący z Senegalu Mamadou Góo Bâ przedstawia historię swojego ojca Demby Bâ, który był mechanikiem pokładowym na statku. Aktor Artem Manuilov opowiada o swoim ojcu Alexandrze Voronovie, górniku z Donbasu, a Andrzej Kłak przybliża widzom losy ojca reżysera spektaklu docenta Jana Łysaka, inżyniera rolnictwa i wykładowcy na uniwersytecie w Zarii, twórcy utopijnej metody zbioru zboża w fazie dojrzewającego, zielonego ziarna. Działalność tych trzech ojców odzwierciedla plany i marzenia o „zdobyciu świata i jego ocaleniu”.

– Spektakl opowiada o tym, w jaki sposób ojcowie budują świat podboju i walki o wpływy oraz do czego prowadzą męskie fantazje. Wszystkie trzy punkty widzenia są bardzo osobiste, a nasza praca nad tekstem polegała na spisywaniu opowieści trzech synów o trzech ojcach – podkreśla reżyser.

(fot. Magda Hueckel)

Obsada i twórcy spektaklu

Na scenie, poza Mamadou Góo Bâ, Artemem Manuilovem i Andrzejem Kłakiem, występują także Anna Ilczuk i Kazimierz Wysota. Scenografię zaprojektował Janek Simon, za muzykę odpowiada Andrzej Kłak i zespół, a za reżyserię światła – Piotr Pieczyński.

Za reżyserię odpowiada Paweł Łysak, który od września 2014 roku jest dyrektorem artystycznym stołecznego Teatru Powszechnego. Wcześniej, bo w latach 2000-2003 pełnił funkcję zastępcy dyrektora Teatru Polskiego w Poznaniu, a od 2006 do 2014 roku – dyrektora bydgoskiego Teatru Polskiego im. Hieronima Konieczki. Współpracował m.in. z Teatrem Dramatycznym w Warszawie i Teatrem im. Juliusza Osterwy w Lublinie. Jest laureatem wielu nagród m.in. Paszportu Polityki, przyznanego w 2008 roku „za konsekwentne budowanie ambitnego repertuaru”.  Otrzymał też Złoty Krzyż Zasługi za zasługi dla kultury polskiej oraz medal Casimirus Magnus Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *