„Lubię odkrywać nowe wersje siebie”. Magdalena Lamparska inspiruje do działania
26 listopada, 2019
„Zawarliśmy z władzą układ”. Biografia legendy himalaizmu, Krzysztofa Wielickiego
27 listopada, 2019

To wtedy Niemcy przegrały wojnę. „1941”, czyli rok, który zdefiniował nasz świat

Niemieckie oddziały w ZSRR w 1941 roku (fot. flickr.com)

„1941. Rok, w którym Niemcy przegrały wojnę”. To właśnie wtedy rozpoczął się Holocaust, a Moskwa stała się gwoździem do trumny Trzeciej Rzeszy. Napad na ZSRR i wypowiedzenie wojny USA okazały się być brzemienne w skutkach dla Adolfa Hitlera. Historyk Andrew Nagorski błyskotliwie ukazuje działania głównych postaci tego przełomowego roku. Jego zdaniem to właśnie rok 1941 był zapowiedzią powojennego podziału Europy, skutkującego wybuchem zimnej wojny. Ten, a nie inny rok na zawsze zdefiniował nasz świat.

Na początku 1941 roku wojska niemieckie okupowały już niemal całą Europę. Wielka Brytania dzięki swemu położeniu wciąż stawiała opór, ale bombowce Luftwaffe atakowały jej miasta, a U-Booty statki. Stalin dotrzymywał warunków paktu Ribbentrop-Mołotow, Roosevelt zaś nie angażował bezpośrednio USA w wojnę. Hitler był przekonany, że lada dzień zwycięży.

A jednak pod koniec 1941 roku wszystko się zmieniło. Hitler podjął kilka ryzykownych decyzji, przede wszystkim napadł na ZSRR i pochopnie wypowiedział wojnę Stanom Zjednoczonym. Gdy Wielka Brytania zyskała potężnych sojuszników, los Niemiec został przypieczętowany – czekała je nieuchronna porażka.

O autorze

Andrew Nagorski, studiował historię w Amherst College, pod koniec lat 60. XX wieku był studentem Uniwersytetu Jagiellońskiego. Podczas kariery w „Newsweeku” kierował biurami w Hongkongu, Moskwie, Rzymie, Bonn, Warszawie i Berlinie. Jako specjalista od spraw Europy Wschodniej relacjonował m.in. powstanie Solidarności.

Rozgłos zyskał w 1982 r., gdy niezależne, ostre komentarze doprowadziły do wydalenia go ze Związku Radzieckiego. Jest laureatem wielu nagród oraz autorem bestsellerowych książek, w tym m.in.: „Największej bitwy”, „Hitlerlandu” i „Łowców nazistów”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *