Kulisy tego jak bawią się nami kasyna. Szokujący reportaż „Hazardziści. Gra o życie”
10 lutego, 2021
„Dla Rzeczypospolitej. Józef Piłsudski 1867-1935”. Nowa wystawa w Muzeum w Sulejówku
10 lutego, 2021

Świat galicyjskiego sztetla z początku XX w. – „Golem”. Nowa powieść Macieja Płazy

„Golem” to nowa powieść jednego z najlepszych polskich stylistów – Macieja Płazy (fot. mat. pras.)

To plastyczny i barwny obraz galicyjskiego sztetla z początku dwudziestego wieku. „Golem” to nowa powieść jednego z najlepszych polskich stylistów – Macieja Płazy. Autor w swojej książce kreśli realistyczny obraz życia, kultury i obyczajów galicyjskich chasydów, umiejętnie wplatając w fabułę wątki kabalistyczne i mesjańskie. Przywołuje także wywodzącego się z żydowskich tradycji golema – istotę utworzoną z gliny, mającą postać człowieka lecz pozbawioną duszy, od wieków rozpalającą ludzką wyobraźnię. A wszystko po to, by zanurzyć czytelnika w świecie sztetla na Podolu z początku XX wieku.

Jest rok 1910. Pewnego chłodnego poranka w niewielkim, biednym sztetlu zjawia się włóczęga. Niestary jeszcze, choć zmęczony życiem i ciężką pracą, okaleczony, głuchy. Znajduje schronienie na dworze miejscowego cadyka, który widzi w nim to, czego nie dostrzegają inni „iskrę przedwiecznego blasku”.

Pojawienie się tajemniczego mężczyzny zbiega się w czasie z wydarzeniami, które kolejny raz zaburzą kruchą równowagę etniczną miasteczka, z wydarzeniami, jakie były udziałem europejskich Żydów przez wieki, a ich kulminacja będzie miała miejsce w wieku dwudziestym. Tym razem jednak skończą się w nieoczekiwany sposób.

O autorze

Maciej Płaza to prozaik, tłumacz i doktor humanistyki. Autor książki o Stanisławie Lemie, laureat nagrody „Literatury na Świecie” w 2012 roku za przekład opowiadań H.P. Lovecrafta.

Za debiutancki tom opowiadań „Skoruń” otrzymał Nagrodę Literacką Gdynia 2016 i Nagrodę Fundacji im. Kościelskich 2016. Książka znalazła się również w finale Nagrody NIKE 2016 i była nominowana do Nagrody im. Gombrowicza. Jego powieść „Robinson w Bolechowie” zdobyła Literacką Nagrodą Europy Środkowej Angelus 2018.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *