„Aż serce rośnie, że jest taka grupa”. Życie ratowników TOPR bez tajemnic
20 lutego, 2019
Ładunek emocjonalny zdetonowany na ekranie. „Kafarnaum” nie pozostawi obojętnym
22 lutego, 2019

Statuetki, zdjęcia i osobiste pamiątki. „Polskie Oscary” na wystawie w Łodzi

Statuetki Oscara przyznane Ewie Braun i Allanowi Starskiemu za film „Lista Schindlera” (fot. A. Cissowski)

Choć 91. gala wręczenia nagród Amerykańskiej Akademii Filmowej nie przyniosła statuetki żadnemu z polskich nominowanych, to wcale nie oznacza, że temat Oscarów dla Polaków umarł wraz ze zgaszonym światłem w Dolby Theatre w Hollywood. A to za sprawą Muzeum Kinematografii w Łodzi, gdzie można zwiedzać wystawę zatytułowaną „Polskie Oscary”. Ekspozycja poświęcona jest polskim twórcom, którzy zostali nagrodzeni lub byli nominowani do nagród Amerykańskiej Akademii Filmowej. Oprócz oryginalnych statuetek, znalazły się m.in. osobiste pamiątki czy plakaty do Oscarowych filmów. Wystawa potrwa do 26 maja.

Wśród unikatowych eksponatów prezentowanych w łódzkim Muzeum Kinematografii znalazło się aż sześć oryginalnych statuetek Oscara. Można nie tylko zrobić sobie z nimi zdjęcie, ale także zobaczyć, jak się zmieniały. Oprócz nich, na wystawie znalazły się m.in. osobiste pamiątki producentki „Idy” – Ewy Puszczyńskiej i Jarosława Kamińskiego, montażysty filmu. To bilety wstępu na oscarową galę czy karta, z której Nicole Kidman odczytywała werdykt Akademii dotyczący zwycięstwa filmu „Ida”.

Oscarowe skarby pochodzą też z prywatnego archiwum wybitnego scenografa Allana Starskiego, który w 1994 roku, wspólnie z dekoratorką wnętrz Ewą Braun, odebrał statuetkę za scenografię do filmu „Lista Schindlera” Stevena Spielberga. Dzięki temu można zobaczyć, jak wyglądał plan zdjęciowy do filmu. Ponadto prezentowane są również kolorowe (!) zdjęcia z planu „Zimnej wojny” Pawła Pawlikowskiego, a także partytura muzyki Jana A.P. Kaczmarka do oscarowego filmu „Marzyciel”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *