Sensacyjna komedia o argentyńskich Robin Hoodach. „Pechowi szczęściarze” już na VOD
14 maja, 2020
Koncerty i nowy portal. Artyści i Centrum Myśli w 100. rocznicę urodzin Jana Pawła II
17 maja, 2020

Spektakularny portret toksycznej przyjaźni. „Moja polska dziewczyna” premierowo online

Premiera online filmu „Moja polska dziewczyna” (fot. mat. pras.)

To prowokacyjny, sugestywny film o ukrytych pragnieniach i ciemnych stronach ludzkiej natury. „Moja polska dziewczyna”, która jest debiutem fabularnym duetu Ewy Banaszkiewicz i Mateusza Dymka, to film w filmie. Ta autorska formuła czerpie mocno ze stylistyki paradokumentu, jest też bliska estetyce vlogów, tworząc w ten sposób unikatowy naturalizm formy i gry aktorskiej.Film zdobył główną nagrodę dla najlepszego debiutu na ubiegłorocznym Festiwalu Debiutów Filmowych „Młodzi i Film” w Koszalinie. Był także pokazywany na wielu światowych festiwalach, m.in. w Rotterdamie, Edynburgu, na Nowych Horyzontach we Wrocławiu, Festiwalu Filmowym w Gdyni czy Ann Arbor. Obraz ma swoją premierę online i po wirtualnym seansie w warszawskim kinie AMONDO, zostanie pokazany w gdańskim Klubie Żak, a następnie wprowadzony na platformę wirtualnego kina MOJEeKINO.PL, będzie zaprezentowany w ramach 26. edycji Festiwalu Filmowego WIOSNA FILMÓW.

Młoda, bogata amerykańska reżyserka Katie Broughton chce zrealizować dokument o emigrantach mieszkających w post-Brexitowym Londynie. Na castingu jej uwagę przykuwa pochodząca z Polski, Alicja. Bezrobotna aktorka, pracująca w jednym z londyńskich kin, która ledwie wiąże koniec z końcem. Alicja ma w sobie wiele sprzeczności, czym od razu zwraca na siebie uwagę Katie. Z jednej strony nieśmiała i tajemnicza, z drugiej prowokująca i buzująca seksualnością dziewczyna, za której zachowaniem stoi dramatyczna historia. Alicja nie może znaleźć upragnionej pracy w swoim zawodzie, jej chłopak umiera na raka. Katie jest tak zafascynowana nowo poznaną kobietą, że postanawia nakręcić film o niej. 

W trakcie realizacji dokumentu, natarczywość Katie, która próbuje ingerować w losy własnej bohaterki oraz wykorzystująca swoją seksualność Alicja, wprowadzają na plan niezdrową atmosferę, co prowadzi do poważnych konsekwencji. Film, który miał być dokumentem o życiu Alicji na emigracji, staje się eksploracją ukrytych pragnień i ciemnych stron, zarówno bohaterki jak i reżyserki. Obie wciągają się nawzajem w niebezpieczną grę. Relacja między Alicją i Katie odzwierciedla częste i bezwzględne traktowanie emigrantów w Wielkiej Brytanii. Zarówno zmysłowy jak i wizualnie surowy film zgłębia problematykę władzy i kontroli nad intymnością drugiej osoby.

(fot. mat. pras.)

O twórcach filmu

Ewa Banaszkiewicz i Mateusz Dymek są dziećmi imigrantów. Ewa urodziła się i wychowała w Londynie, jej matka pochodzi ze Sri Lanki, ojciec z Polski. Rodzice Mateusza wyjechali z komunistycznej Polski do Szwecji w poszukiwaniu lepszego życia. W wieku dwudziestu kilku lat Ewa i Mateusz wrócili do Polski na studia na Wydziale Reżyserii Filmowej i Telewizyjnej w PWSFTViT w Łodzi. Tutaj się poznali i zaprzyjaźnili. Ich filmy studenckie były pokazywane na festiwalach w Cannes, Telluride i Karlowych Warach oraz Krakowie i Gdyni. Po szkole filmowej Ewa otrzymała staż w Fundacji Festiwalu w Cannes – Cinéfondation Résidence, natomiast Mateusz uczestniczył w Programie Nipkow w Berlinie.

Od 2007 roku rozpoczęli współpracę przy projekcie „3 in a Bed”. Sztuka, którą napisali wygrała konkurs dla młodych pisarzy i została później wyprodukowana przez Radio BBC i Polskie Radio. Ich filmy „Come to Me ”oraz “In a Land Full of Toys” były pokazywane na Krakowskim Festiwalu Filmowym, Telluride Film Festival i zdobyły kilka nagród na ważnych polskich festiwalach, w tym w Gdyni. Są autorami słuchowisk radiowych dla BBC w Londynie, gdzie obecnie mieszkają po wielu latach spędzonych w Warszawie i Nowym Jorku. W 2009 r. pobrali się założyli firmę producencką Warsaw Pact Films. W swojej twórczości Ewa i Mateusz starają się pokazywać różne oblicza ludzkiej natury. Biorąc na warsztat trudne i mało akceptowalne tematy, kreślą portrety psychologiczne swoich bohaterów, często poruszając się po ciemnych zakamarkach ludzkiej duszy. Ich eksploracja ludzkich zachowań dotyczy kwestii seksualności, podatności na otaczające nas zagrożenia oraz moralności. Wierzą, że ten język kina jest nadal w dużej mierze nieodkrytą formą sztuki. „Moja polska dziewczyna” to ich debiut pełnometrażowy, który był pokazywany na wielu światowych festiwalach, gdzie zdobył uznanie krytyki oraz publiczności. 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *