Król ucieczek i żywa legenda PRL. Film „Najmro. Kocha, kradnie, szanuje” w kinach
17 września, 2021
Jak się żyło zwykłym ludziom w stanie wojennym? Reportaż „Dzień bez teleranka”
22 września, 2021

Spektakl o dorastaniu inspirowany tekstami Owidiusza. Premiera „Przemian” w Studio

Spektakl o dorastaniu inspirowany tekstami Owidiusza. Premierowe „Przemiany” w Studio (fot. Sisi Cecylia)

Reżyser Michał Borczuch po autorskich „Żabach” wraca do Teatru Studio. Swój nowy spektakl reżyser oparł tym razem na tytułowych „Przemianach” Owidiusza i oryginalnym tekście Joanny Bednarczyk. Do udziału w tworzeniu przedstawienia, obok zawodowych aktorów zaprosił nastoletnie osoby z Bydgoszczy i Warszawy oraz wychowanków domu dziecka w Szamocinie, z którymi rozwijał w ostatnich latach szereg projektów teatralnych. To pierwsza premierowa propozycja warszawskiego Teatru Studio na nadchodzący sezon, która powstała w koprodukcji z Teatrem Polskim w Bydgoszczy oraz Festiwalem Mała Boska Komedia w Krakowie i Teatrem Łaźnia Nowa. Proces twórczy poprzedzony był spotkaniami i warsztatami w ramach pracowni Open Studios prowadzonej przez Michała Borczucha i współpracowników.

Dorastanie to wariactwo. Tak naprawdę tylko nastolatek w chwili dojrzewania wie, co ma w głowie. Rosną kończyny górne i dolne, układ nerwowy nie nadąża za ciągle zmieniającym się kształtem ciała, nie ogarnia jego współrzędnych, wysyła impulsy na oślep, kompletnie zdezorientowany – gdzie kończy się ręka, gdzie zaczyna kark i głowa? Układ nerwowy tego nie wie, skazując swojego gospodarza na pokraczny taniec uniemożliwiający spokojne chodzenie. Hormony buzują. Wszystko dzieje się szybko i gwałtownie, a zmieniają się nie tyle okoliczności, co cały człowiek. Jego ciało i umysł. Na żadnym innym etapie życia człowiek nie ulega przemianom tak potężnym, jak w okresie dorastania. Czy jednak my się zmieniamy, czy zdejmujemy maski, które pokazaliśmy ludziom wokół nas? Czy przemiana jest konieczna? Czy do przemiany konieczna jest samotność?

– Przestrzeń, w której funkcjonuje dzisiaj młodzież, czyli przede wszystkim przestrzeń publiczna, ulicy, internetu, powinna zostać poszerzona o przestrzeń teatru. (…) Zderzenie dorosłych, profesjonalnych aktorów z nieprofesjonalnymi, choć właściwie na tym etapie pracy już aktorami, generuje różnego rodzaju napięcia, wynikające z tego, że patrzymy na siebie z różnych perspektyw. (…) Interesuje mnie to, w jakim stopniu jesteśmy w stanie na scenie uchwycić ten moment przemiany. Moment w którym człowiek zaczyna się kształtować – podkreśla Michał Borczuch.

(fot. Sisi Cecylia)

Twórcy i obsada spektaklu

Za reżyserię odpowiada Michał Borczuch, za tekst i dramaturgię – Joanna Bednarczyk, za scenografię i kostiumy – Dorota Nawrot, za muzykę – Krzysztof Bagiński, za reżyserię światła – Oskar Pawełko, a za wideo – Wojciech Sobolewski. Konsultantami dramaturgicznymi są: Leszek Kogut, Kamil Zalewski i Jan Koplin, kierowniczką produkcji – Monika Balińska, inspicjentką – Zuzanna Prusińska, asystentami: reżysera – Piotr Sędkowski, Jan Kanty Zienko i Patrycja Wysokinska, scenografki i kostiumografki – Nina Sakowska, a produkcji – Aleksandra Urban.

W spektaklu występują: Laura Baranowska, Kamil Biła, Marcelina Bukowska, Dominika Biernat, Sara Celler-Jezierska, Ksenia Cieślukowska, Jagoda Klimkowska, Dawid Łagodziński, Karol Franek Nowiński (dublura),  Olga Ostachowicz, Zuzanna Plucińska, Halina Rasiakówna, Michalina Rodak (dublura), Paweł Smagała, Michał Sosnowski, Jagoda Szymkiewicz,  Jakub Wakar, Rob Wasiewicz, Kaja Wiechacka, Małgorzata Witkowska, Kacper Zakrzewski, Krzysztof Zarzecki, Ewelina Żak i Martyna Żarnowska.

Premiera warszawska – 19 września 2021 o godz. 19:00 (niedziela), bydgoska – 3 października. Spektakl będzie grany w Warszawie w dniach 21-24 września, natomiast w dniu 22 września (środa) odbędzie się spotkanie z twórcami.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *