„Tak bardzo chciała to wykrzyczeć całemu światu!”. Biografia położnej z Auschwitz
6 grudnia, 2020
Historia walki trzech pokoleń o lepszą przyszłość. Książka i film „Elegia dla bidoków”
8 grudnia, 2020

„Skrzydlata husaria”. Od pierwszego lotu bombowca aż do zmagań kampanii wrześniowej

To lektura obowiązkowa dla wszystkich fanów lotnictwa i miłośników historii (fot. mat. pras.)

Niezwykłe poświęcenie, brawura granicząca z szaleństwem, wiara w zwycięstwo i nieustanne poczucie zagrożenia, któremu trzeba stawić czoła. Dramaturgia pola walki odmalowana z epickim rozmachem i precyzja opisów powietrznych pojedynków. Wszystko to serwuje swoim czytelnikom autor „Skrzydlatej husarii” – Łukasz Sojka. Ta znakomicie napisana historia polskich lotników bombowych to lektura obowiązkowa dla wszystkich fanów lotnictwa i miłośników historii.

Bądź świadkiem pierwszego ataku bombowego w historii polskiego lotnictwa podczas walk z Ukraińcami o Lwów. Wystartuj z polskimi lotnikami bombowymi i rusz naprzeciw pancernym dywizjom Adolfa Hitlera we wrześniu 1939 roku. Spójrz na niebo pełne eksplozji pocisków przeciwlotniczych z perspektywy strzelca pokładowego. Usiądź za sterami karasia i stocz nierówną walkę z myśliwcami wroga.

– Czy to pan dał rozkaz do bombardowania lotniska we Frankfurcie? – zapytał Pniewskiego w ostrym tonie Poszwiński.
– Tak jest. Ja.
– A kto panu zezwolił na tego typu akcję?
– Nikt. To był mój odwet za dwukrotne bombardowanie Ławicy i okolicy przez niemieckie samoloty. Uważałem to za swój obowiązek. W ten sposób broniłem powierzonego mi mienia i życia żołnierzy.
– A czy panu wiadomo – pytał dalej Poszwiński – że w związku z bombardowaniem Ławicy wysłaliśmy do Berlina notę protestacyjną?
– Panie komisarzu, wyście wysłali notę papierkową. Ja zbombardowałem ich lotnisko. Dla Niemców jest to nota bardziej zrozumiała.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *