Zimerman, Duczmal, proMODERN. Oto pierwsi laureaci Fryderyków 2018
16 kwietnia, 2018
Inżynierowie dusz nie mogli spać spokojnie. „Artyści w cieniu Stalina”
18 kwietnia, 2018

Skandal goni skandal. Życie angielskiej arystokracji od kuchni

Brytyjska rodzina królewska na balkonie Pałacu Buckingham w Londynie (fot. Wikimedia Commons)

Bajeczne fortuny, wystawne życie, przynależność do jednej z najwspanialszych elit Europy i międzynarodowe koligacje. Brytyjscy książęta, hrabiowie i lordowie pomagali budować imperium, ale budzili też powszechne zainteresowanie. Za drzwiami ich wielkich rezydencji i pałaców było życie pełne skandali, ekscentryzmu i seksualnych afer. To, co nigdy nie miało ujrzeć światła dziennego znajdziecie w książce Marka Rybarczyka – „Skandale angielskich dworów”.

Jednym z bohaterów książki jest książę Harry, który 19 maja poślubi amerykańską aktorkę Meghan Markle. Ślub odbędzie się w kaplicy św. Jerzego na Zamku Windsorskim w zachodnim Londynie. Harry ma na sumieniu niejedno, w końcu przez lata jako zatwardziały singiel potrafił korzystać z życia. Ale jak mawia królowa Elżbieta II: nie są ważne fakty; ważne, by nie dać się złapać. Czym tym razem zaskoczy nas książę? Baczni obserwatorzy już zacierają ręce, a media szykują newsy i poniedziałkowe okładki. Każde wydarzenie z udziałem rodziny królewskiej budzi ogromne emocje, bo każdy z nas, choć na chwilę chciałby być na ich miejscu.

Ojciec Harry’ego, czyli książę Walii, Karol to wieczny następca tronu. Każe on służbie prasować swoje sznurówki i nakładać pastę do zębów na szczoteczkę. W przeszłości potrafił rozmawiać z drzewami, a także zalecał leczenie raka homeopatią i próbował ustawiać ministrów rządu. Nic nie szkodzi, w końcu Karol to arystokrata. Na pytanie swojej pierwszej żony – księżnej Diany o romans z Camillą Parker Bowles, odpowie krótko: „Nie chcę być pierwszym w historii księciem Walii, który nie ma kochanki”.

Książka „Skandale angielskich dworów” autorstwa Marka Rybarczyka

Inni wcale nie lepsi

Tajemnicą poliszynela jest, że mąż Elżbiety II i ojciec Karola, książę Filip uwielbiał chodzić na sesje alkoholowe do Klubu Czwartkowego, a potem na rozbierane prywatki. Przyszły król Edward VII zanim zasiadł na tronie, zaliczył dwa tysiące kochanek, a w paryskim burdelu miał własny apartament − z rodowym herbem i wielką żeliwną wanną, w której kąpał się z kurtyzanami w szampanie. Nosił też torbę golfową wykonaną ze skóry penisa słonia i wcale nie przestał uwodzić już jako król. Z kolei synowie Edwarda VIII: Dawid, Albert i najmłodszy, biseksualny Jerzy rozpętali największe afery dworu i arystokracji międzywojennej Anglii.

Arystokracja nie pozostawała w tyle za dworem królewskim. Hrabia Castlehaven w noc poślubną ze swoją żoną zaprosił także służbę. Hrabiemu Beauchampowi nie pomogła siódemka dzieci i jego skłonność do męskiej części służby stała się przedmiotem wielu plotek. Mimo to, nadal organizował przyjęcia dla panów w Madresfield. Z kolei rozwód Richarda Worsleya i Seymour Dorothy Fleming był jednym z pierwszych rozwodów brytyjskich celebrytów opisywanych przez prasę. By ratować kochanka, żona publicznie wyznała, że jej mąż jest dewiantem i sprawia mu przyjemność obserwowanie, jak inni uprawią seks.

Autor bestsellerów zakochany w Brytyjczykach

Autor książki, Marek Rybarczyk to publicysta, dziennikarz i pisarz. Jest znawcą współczesnej historii Wielkiej Brytanii, fanem brytyjskiej kultury, wieloletnim dziennikarzem radia BBC i korespondentem prasy w Londynie. Napisał bestsellerowe książki: „Tajemnice Windsorów” (2013), „Elżbieta II. O czym nie mówi królowa?” (2016) i „Wszystkie szaleństwa Anglików” (2017).

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *