Zmysłowe, podszyte erotyką kino grozy. Film „Intruz” już na ekranach polskich kin
7 sierpnia, 2021
Coś dla fanów mody i serialu „The Crown”. „Suknia. Opowieść o królewskim ślubie”
9 sierpnia, 2021

„Siostry z Szanghaju”. Trzy kobiety, trzy drogi do władzy i wszechpotężne Chiny

Książki Jung Chang są zakazane w Chinach (fot. Katarzyna Krzaczkowska)

Były raz w Chinach trzy siostry. Znajdowały się w epicentrum burzliwych zdarzeń XX wieku, a tłem ich życia były gwałtownie zmieniające się Chiny – od cesarstwa przez republikę po totalitarne supermocarstwo. Czy sława, luksusy i przywileje dały im upragnioną wolność? Jaka jest cena sukcesu w państwie, gdzie nie ma nic gorszego, niż urodzić się dziewczynką? Ile musiały poświęcić? Odpowiedzi na te i inne pytania można znaleźć w książce „Siostry z Szanghaju” autorstwa Jung Chang, która napisała już słynne „Dzikie łabędzie” oraz monumentalną biografię Mao Zedonga. Z kolei w pracy nad biografią cesarzowej wdowy Cixi korzystała z liczącego 12 milionów akt Pierwszego Archiwum Historycznego Chin. Ogromnej większości cytowanych w tej książce źródeł nie widział i nie używał dotychczas nikt spoza Państwa Środka. Książki Jung Chang są zakazane w Chinach.

Pierwsza siostra, Madame Chiang Kai-shek, bardziej niż męża kochała władzę. Była tajną bronią nieokrzesanego generała, mistrzynią uroczych pogawędek z Rooseveltem i Churchillem. Druga – Madame Sun Yat-sen, bezgranicznie kochała komunizm. Niezłomna rewolucjonistka, została drugą osobą w państwie po Mao. Aby wejść na szczyt, zerwała kontakt z rodziną i odrzuciła jedyną prawdziwą miłość. Z kolei trzecia – Ei-ling, najbardziej kochała pieniądze. Wyręczała męża w myśleniu i dlatego została żoną najbogatszego człowieka przedwojennych Chin. To ona pociągała za sznurki i reżyserowała sukcesy całej rodziny.

„Skomplikowana historia Chin XX wieku jest słabo znana na Zachodzie, a ta świetna książka wypełnia informacyjną lukę. Dzięki skupieniu uwagi na osobowościach bohaterek Jung Chang przemyca ogrom szczegółów i wszechstronnie zarysowuje obraz epoki” – pisze „The Washington Times”.

O autorce

Jung Chang to brytyjska pisarka chińskiego pochodzenia. Urodziła się w rodzinie chińskich komunistów, ale wkrótce jej ojciec popadł w niełaskę Komunistycznej Partii Chin i wraz z matką został zesłany do obozu pracy. Sama Jung Chang została czerwonogwardzistką. W 1978 roku wyjechała na studia do Wielkiej Brytanii.

Cztery lata później jako pierwsza osoba pochodząca z Chińskiej Republiki Ludowej uzyskała stopień doktora brytyjskiego uniwersytetu. Posiada doktoraty honorowe uniwersytetów Buckingham, York, Warwick oraz Open University. Obecnie Jung Chang mieszka w Londynie.

Wszystkie książki autorstwa Jung Chang są zakazane w Chinach (fot. mat. pras.)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *