Dokąd zmierzają i czego pragną? Ludzie władzy w cyklu „Zmierzch Jagiellonów”
21 sierpnia, 2018
„Orły nad Europą”. Opowieść o polskich lotnikach wciągająca jak najlepszy film akcji
22 sierpnia, 2018

Siła ponad słabością. Sylwetki duchowych przywódców Powstania Warszawskiego

(fot. mat. pras.)

Przez lata byli w cieniu, ale zawsze potrzebni. Kapelanów Powstania Warszawskiego było około stu pięćdziesięciu, z czego czterdziestu zginęło w czasie sześćdziesięciu trzech dni walk. Wszyscy dopiero dzisiaj odzyskują miano bohaterów. Stanisław Zasada stworzył porywające portrety dziesięciu księży, którzy towarzyszyli powstańcom i sami walczyli. Wreszcie zostali docenieni, o czym można przeczytać w książce „Duch ’44”.

Gdy kapituluje Starówka, żal za grzechy i rozgrzeszenie stają się cenniejsze niż życie. Generał Antoni Chruściel „Monter” „poleca wprowadzenie w oddziałach jednolitych modlitw porannych i wieczornych”. Wśród ruin nie milkną nabożeństwa. W pierwszą niedzielę Powstania na Powiślu mszę celebruje kapelan oddziału „Konrad”.

Pierwszym, który poległ, tuż po rozpoczęciu Godziny „W”, był ksiądz Tadeusz Burzyński. Jest on kandydatem do wyniesienia na ołtarze. Dominikanina Michała Czartoryskiego i pallotyna Józefa Stanka beatyfikował już Jan Paweł II. Jan Zieja wciąż zawstydza ewangeliczną prostotą życia. Ich życiorysy są dowodem na to, jak potężna jest siła Ducha. Nawet w obliczu klęski.

Zdjęcie okładkowe z książki „Duch ’44” autorstwa Stanisława Zasady (fot. mat. pras.)

O autorze

Stanisław Zasada to dziennikarz, redaktor, reportażysta, absolwent Polskiej Szkoły Reportażu. Do najważniejszych jego książek należą: „Generał w habicie”, „Wyznania księży alkoholików”, „Stan wojenny. Stan codzienny. 101 ważnych spraw”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *