Podróż po meandrach kobiecego umysłu. Maggie Gyllenhaal jako „Przedszkolanka”
29 marca, 2019
Przestroga przed autorytaryzmem. „Cesarz” Kapuścińskiego w Teatrze Ateneum
30 marca, 2019

Pod jednym dachem z niedawnym wrogiem. Film „W domu innego” w kinach

Powojenne Niemcy, rok 1946. Rachael Morgan, w tej roli nominowana do Oscara Keira Knightley, przybywa do zrujnowanego Hamburga w środku mroźnej zimy, by dołączyć do swego męża, Lewisa (Jason Clarke), brytyjskiego pułkownika, któremu powierzono zadanie odbudowania miasta. Film jest ekranizacją powieści autorstwa Rhidiana Brooka, który inspirował się niesamowitą historią swojego dziadka. Pułkownik Walter Brook był jednym z angielskich oficerów, który zarekwirował dom dla swojej rodziny, ale zdecydował się nie wyrzucać na bruk niemieckich właścicieli. I tak, dwie rodziny – kilka miesięcy wcześniej będące po przeciwnych stronach śmiertelnego konfliktu – mieszkały w jednym domu przez pięć lat.  

Hamburg, drugie największe miasto w Niemczech, w 1943 roku przeżyło katastrofalne bombardowanie sił alianckich. Kiedy do miasta weszły siły brytyjskie, zastały miliony obywateli niemieckich bez dachu nad głową, jedzenia, paliwa i innych środków do życia. W takich okolicznościach do ruin Hamburga przybywa z Anglii Rachael Morgan, na spotkanie z mężem, brytyjskim pułkownikiem, któremu powierzono zadanie odbudowy zniszczonego miasta po zakończeniu II wojny światowej.

Po przybyciu do nowego domu Rachel ze zdumieniem odkrywa, iż Lewis podjął nietypową decyzję: małżonkowie będą dzielić rezydencję z jej dawnymi właścicielami, architektem, który zaprojektował majestatyczną siedzibę, Stephanem Lubertem oraz jego zbuntowaną, nastoletnią córką, Fredą. Chociaż w przestronnej rezydencji nie brakuje miejsca zarówno dla angielskiego małżeństwa, jak i niemieckich wysiedleńców, nietypowa sytuacja rodzi napięcie i dyskomfort, a Rachael czuje skrytą urazę wobec gości, uważając ich za intruzów. W pełnej napięcia atmosferze wrogość i smutek szybko ustępują miejsca namiętności i zdradzie…

(fot. mat. pras.)

Wyjątkowy gest

Walter Brook był inspiracją dla postaci pułkownika Lewisa Morgana, postępowego i altruistycznego oficera armii, który pozwolił Stephanowi Lubertowi, architektowi oczekującemu na pozwolenie, by powrócić do pracy w zawodzie, zostać w jego rezydencji nad Łabą.

– Chociaż wydarzenia, opisane w „W domu innego” są mojego autorstwa, ta historia nie powstałaby, gdyby nie wyjątkowy akt życzliwości mojego dziadka – powiedział Rhidian Brook.

Nominowana do Oscara Keira Knightley, oraz Jason Clarke (fot. mat. pras.)

Obsada i twórcy

W filmie, wyreżyserowanym przez Jamesa Kenta, na podstawie scenariusza Joe Shrapnela oraz Anny Waterhouse oraz Rhidiana Brooka, w oparciu o powieść Brooka, występują nominowana do Oscara Keira Knightley, zdobywca Emmy Alexander Skarsgård oraz Jason Clarke.

Producentami filmu są Jack Arbuthnott dla Scott Free Films oraz Malte Grunert, zaś producentami wykonawczymi Ridley Scott, Carlo Dusi i Beth Pattinson oraz Joe Oppenheimer dla BBC Films. W ekipie filmu znaleźli się ponadto, operator Franz Lustig, scenografka Sonja Klaus, montażystka Beverly Mills, kostiumograf Bojana Nikitovič, kompozytor Martin Phipps i kierowniczka castingu Nina Gold.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *