Raj na ziemi, albo miejsce nie do życia. Alaska w „Przystanku na krańcu świata”
25 października, 2021
„Wiedziałam, kiedy trzeba uciekać i przetrwać”. Autobiografia Tiny Turner
27 października, 2021

Początki i rozwój słynnego Wedla. Premiera I tomu powieści „Czekoladowa dynastia”

To coś dla miłośników Downton Abbey i… czekolady (fot. mat. pras.)

To oparta na faktach ballada o ludziach, którzy towarzyszyli powstawaniu znanej do dziś marki cukierniczej. „Zawsze powtarzam, że czekolada łagodzi obyczaje. I dla zdrowotności dobra jest – oznajmił Karol Wedel, gdy wszyscy raczyli się deserem”. Historia napisana jest ze swadą, lekko melancholijna, często dowcipna, realistyczna i poparta znajomością natury ludzkiej. „Wszyscy wiedzieli o jego obsesji: czekoladzie, która miała zacząć rządzić światem, a Karol to praktycznie udowodni, sporządzi najlepszą i zaoferuje ją ludziom”. Książka autorstwa Teresy Moniki Rudzkiej pełna jest oczywiście obłędnego smaku czekolady. „Czekolada była w ich rozumieniu na specjalnych prawach, dlatego nie należało jej żałować nikomu”. Fani „Downton Abbey” na pewno będą zachwyceni. „Czas Karola” to dopiero pierwszy tom sagi „Czekoladowa dynastia”.

Rok 1841. Siedemnastoletnia Joanka Miller dostaje propozycję pracy i wyjeżdża do Berlina. Chlebodawcom podobają się skromność i pracowitość dziewczyny. Nakazują jej solenne wypełnianie obowiązków oraz trzymanie języka za zębami. Panna zamieszkuje przy rodzinie Karola Wedla, a swoje przeżycia i domysły opisuje w listach do matki. Wkrótce jednak pochłaniają ją inne sprawy. Czy w domu dzieje się coś osobliwego, czy Joance tylko się wydaje?

Karol Wedel z rodziną przenosi się do Warszawy i w 1851 roku zakłada własną cukiernię. Tom I „Czas Karola” opowiada o początkach i stopniowym rozwoju najsłynniejszej polskiej firmy. Są Karol i Karolina Wedlowie, ich dzieci Emil i Eleonora, służąca Joanka, kucharka Józefa i wiele innych osób – także z pierwszych stron gazet. Dom Wedlów, pijalnia, wizyty, spotkania, ustalenia… Są zakupy w sklepie Stanisława Wokulskiego, gdzie panna Eleonora poznaje Izabelę Łęcką. Jest też skromny subiekt Ignacy Rzecki – stały bywalec wedlowskiej pijalni czekolady.

O autorce

Teresa Monika Rudzka to urodzona wrocławianka, lubelska pisarka, recenzentka i dziennikarka. Debiutowała satyryczną powieścią środowiskową „Bibliotekarki” (2010), oprócz tego napisała „Singielkę” (2011), „Kuzyneczki” (2013) oraz historię opartą na własnych przeżyciach „Zawsze będę Cię kochać” (2014), w której opisała swoją traumę, żałobę i emocje po śmierci córki.

Po opublikowaniu „Na karuzeli” (2016) temat straty bliskiej osoby został przedstawiony w powieści dla młodzieży „Wszystkie dżinsy M.” (2017), która została nominowana do nagrody IBBY oraz wybrana książką roku w konkursie organizowanym przez Komitet Ochrony Praw Dziecka. Później ukazały się „Świtezianki” (2017), kryminał „Ona przyszła ostatnia” (2018), „Carska Droga” (2019) oraz komedia romantyczna „Mogło być gorzej” (2021).

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *