Poruszający film o matczynej miłości. „Moja mała Zoe” z Julie Delpy już na VOD
21 maja, 2020
Szczere rozważania o wirusie samotności. „Nazwijmy to miłość” Janusza Wiśniewskiego
23 maja, 2020

Pierwszy taki współczesny reportaż. „Oświęcim. Czarna zima” Marcina Kąckiego

Miejscowe legendy mówią o klątwie, która ciąży nad Oświęcimiem od stuleci (fot. wikipedia.org)

Czy w mieście, które nie może uciec od przeszłości, da się normalnie żyć? Miejscowe legendy mówią o klątwie, która ciąży nad Oświęcimiem od stuleci. Raz puszczone w ruch mechanizmy zła zatrzymują się powoli. Oświęcim, niczym soczewka, skupia nadzieje i lęki Polaków. To właśnie w swoim reportażu pokazuje autor słynnego „Białegostoku. Biała siła, czarna pamięć” – Marcin Kącki.

Zadaje on mieszkańcom pozornie proste pytanie: „Jak się tu żyje?”. Rozmawia ze zbieraczami, którzy maniakalnie poszukują pamiątek z obozu. Z ostatnim oświęcimskim Romem, żyjącym w cieniu przemilczanego pogromu. Z ludźmi, którzy boją się zejść do własnej piwnicy i z mieszkańcami osiedla, którzy bramę obozową mijają w drodze na zakupy.

Nie unika również rozmów z tymi, którzy nie otwierają okien, by nie czuć smrodu z kominów. Nawet ziemia nie daje spokoju, nasączona trucizną zakładów chemicznych.

O autorze

Marcin Kącki to dziennikarz „Gazety Wyborczej” i reporter „Dużego Formatu”. Zajmuje się dziennikarstwem śledczym, społecznym i historycznym. Jeden z najbardziej utytułowanych reporterów w Polsce. Zdobywca licznych nagród. Siedmiokrotnie nominowany do nagrody Grand Press w kategorii „Dziennikarstwo śledcze, news i reportaż”.

Autor książek „Lepperiada” i „Maestro. Historia milczenia”. W 2016 roku nominowany do Nagrody Literackiej Nike za książkę „Białystok. Biała siła, czarna pamięć”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *