Rozmowa samotnych tęskniących za normalnością. „Kruk z Tower” w Dramatycznym
18 lutego, 2021
Fenomen Magdy Gessler przeniesiony na teatralne deski. Nowa sztuka „M.G.” w Polskim
19 lutego, 2021

Pięć małżeństw, dwójka dzieci i miliony na koncie. Powieść „Amerykańska księżniczka”

Jak córka bankiera z małego miasta zdobyła fortunę i została księżniczką? (fot. mat. pras.)

Historia o Kopciuszku nie zawsze musi być bajką. Podobnie jak życie u boku księcia. A pieniądze, chociaż szczęścia nie dają, mogą być przepustką do wolności i życia na własnych zasadach. „Amerykańska księżniczka” autorstwa Annejet van der Zijl to historia córki bankiera z małego miasteczka, która pięć razy stanęła na ślubnym kobiercu: a to z hazardzistą, a to z maklerem, aż wreszcie z członkiem rodziny królewskiej. Do tej znakomicie przyjętej książki sprzedane zostały międzynarodowe prawa telewizyjne.

Wyrwała się z prowincjonalnego miasteczka, zdobyła uznanie amerykańskiej socjety i została księżniczką ratującą holenderską rodzinę królewską przed wyginięciem. Brzmi jak bajka albo scenariusz komedii romantycznej? A jednak takie było życie Allene Tew. Kobiety, która mieszkając w Stanach Zjednoczonych, uzyskała książęcy tytuł, a dzięki kolejnym małżeństwom zdobywała niezależność w świecie zdominowanym przez mężczyzn.

„To lekka i wdzięcznie napisana biografia, która płynie przez stulecia i wystawia rachunek amerykańskiemu snowi” – zauważa Hilary Mantel.

O autorce

Annejet van der Zijl to jedna z najbardziej popularnych i najczęściej czytanych autorek literatury faktu w Holandii, głównie biografii. Dwie z nich – „Anna” i „Sonny Boy” – nie tylko stały się bestsellerami, ale również doczekały się filmowych adaptacji. Co więcej, „Sonny Boy” w 2011 roku znalazł się na długiej liście filmów zgłoszonych do Oscara w kategorii najlepszy film nieanglojęzyczny.

Annejet otrzymała za swoją twórczość wiele nagród, wśród nich znajdują się prestiżowe Złote Pióro i Amsterdam Art Prize 2017. Autorka mieszka z mężem i psem oraz dzieli swój czas między apartament w centrum Amsterdamu, a chatę na holenderskim wybrzeżu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *