Świat z piosenek Przybory i Wasowskiego. Premiera spektaklu na Scenie STU
6 maja, 2018
71. Festiwal Filmowy w Cannes. Polskie filmy powalczą o najważniejsze nagrody
8 maja, 2018

Pianista, kolekcjoner, ambasador sprawy polskiej. „Paderewski” w Narodowym

Eksponaty na wystawie to dar Ignacego Jana Paderewskiego dla Muzeum Narodowego (fot. MNW/Monika Bajkowska)

Koncertowy fortepian, portrety, fotografie przedstawiające życie rodzinne czy wyjątkowa kolekcja sztuki dalekowschodniej. To i jeszcze więcej Muzeum Narodowe w Warszawie otrzymało w darze od Ignacego Jana Paderewskiego, pianisty, kompozytora i ambasadora polskiej niepodległości. Teraz w stulecie wolności jest to po raz pierwszy tak szeroko prezentowane na wystawie zatytułowanej „Paderewski”. Można ją zwiedzać jeszcze tylko do 20 maja.

– Jest on jednym z darczyńców naszego muzeum. W 1930 roku sporządził testament, w którym zapisał swoją kolekcję sztuki Muzeum Narodowemu w Warszawie –podkreśla kuratorka Magdalena Pinker.

Ekspozycja ukazuje nie tylko dokonania wybitnego wirtuoza i polityka, lecz także mniej znane oblicze człowieka oddanego rodzinie, przyjaciela artystów i miłośnika sztuki Dalekiego Wschodu. – To nie jest powszechnie znane, a przecież był naprawdę fascynującą postacią – dodaje Pinker. Obrazy, rysunki, zdjęcia i inne zabytki ukazują niezwykłe zaangażowanie muzyka i męża stanu w propagowanie sprawy niepodległości Polski na całym świecie oraz późniejszą karierę polityczną, m.in. piastowanie funkcji premiera rządu odrodzonej Rzeczypospolitej. To także okazja, by przypomnieć Paderewskiego jako kolekcjonera cennych dzieł sztuki, które gromadził w ukochanym domu w Riond-Bosson nieopodal Jeziora Genewskiego w Szwajcarii.

(fot. MNW/Monika Bajkowska)

Wielka sława i prezenty

W części poświęconej muzycznemu światu artysty można zobaczyć m.in. koncertowy fortepian mistrza, wykonany dla niego przez firmę Steinway & Sons czy zdjęcie szesnastotysięcznej widowni w nowojorskim Madison Square Garden, które oddaje atmosferę porywającego koncertu z 1932 roku. O wielkiej sławie Ignacego Paderewskiego świadczą prezenty, które wręczali mu przyjaciele i miłośnicy jego twórczości. Wśród nich m.in. zdjęcie królowej Wiktorii z autografem, tryptyk „Muzyka” Jacka Malczewskiego oraz grafiki Leona Wyczółkowskiego z dedykacją.

Po raz pierwszy zaprezentowanych zostanie 47 prac, składających się na tekę rysunków i grafik twórców związanych z Towarzystwem Zachęty Sztuk Pięknych, m.in. Edwarda Okunia, Jana Zamoyskiego i Wojciecha Kossaka, którzy ofiarowali je w hołdzie Paderewskiemu.

(fot. MNW/Monika Bajkowska)

Sztuka Dalekiego Wschodu oraz łyżeczki z 4 kontynentów

Fotografie przedstawiające życie rodzinne Paderewskiego umożliwiają poznanie jego domu w Szwajcarii oraz członków rodziny, m.in. przedwcześnie zmarłych żony Antoniny Korsakówny i syna Alfreda oraz drugiej żony Heleny. Uzupełnią to liczne pamiątki, choćby akcesoria do palenia tytoniu czy przedmioty związane z oryginalną pasją jego małżonki, jaką była hodowla kur ozdobnych.

Zupełnie wyjątkową cześć ekspozycji stanowi bogata kolekcja sztuki dalekowschodniej. Wyjątkowa jest kolekcja sztuki dalekowschodniej. Obejmuje m.in. chińską porcelanę, emalie, szkło i wyroby z laki, które Paderewski wraz z małżonką gromadzili w swojej szwajcarskiej will. – Oprócz tego pokazujemy kolekcję łyżeczek, którą Paderewscy zbierali podczas swoich licznych podróży po całym świecie. Są to łyżeczki pamiątkowe z czterech kontynentów – wyjaśnia kuratorka wystawy.

(fot. MNW/Monika Bajkowska)

Ambasador sprawy polskiej na świecie

W ostatniej sali został przestawiony jako mąż stanu, który przez całe życie angażował się w działalność polityczną i społeczną. Wśród obiektów to dokumentujących znalazły się m.in. rysunki, obrazy, fotografie oraz medale. Przyczynił się do przekonania opinii amerykańskiej o konieczności powstania państwa polskiego. Był uczestnikiem konferencji pokojowej w Paryżu po zakończeniu I wojny światowej. Po odzyskaniu przez Polskę niepodległości do końca 1919 roku pełnił funkcję premiera rządu, ale ambasadorem sprawy polskiej na świecie pozostał aż do śmierci w 1941 roku.

(fot. MNW/Monika Bajkowska)

Trzy wystawy na 100-lecie niepodległości

Wystawa „Paderewski” odbywa się w ramach projektu „3 × Niepodległa w Muzeum Narodowym w Warszawie”, którym Muzeum uczci stulecie odzyskania niepodległości przez Polskę. W programie znajdują się też wystawy „Józef Brandt 1841–1915” (22 czerwca – 30 września 2018) oraz „Niepodległa 1918” (26 października 2018 – 27 stycznia 2019). Wszystkie trzy zostały wpisane do Programu Wieloletniego „Niepodległa” na lata 2017–2021.

Projekt „3 × Niepodległa w Muzeum Narodowym w Warszawie” znalazł się pod Patronatem Narodowym Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy w Stulecie Odzyskania Niepodległości.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *