Muzyka z różnych stron świata. Weekendowa Strefa Ciszy w Łazienkach
30 czerwca, 2018
„Prawa człowieka łatwo stracić, a trudno odzyskać”. Dla niej nie ma tematów tabu
2 lipca, 2018

„Pamiątki przeszłości 1796-1945”. Nieborów zaprasza na wystawę Radziwiłłów

Pamiątki berlińskiej linii Radziwiłłów na wystawie w Pałacu w Nieborowie (fot. Sylwester Cichal)

Zespół portretów, miniatur, litografii, rysunków, sreber, porcelany oraz licznych przedmiotów użytkowych to zaledwie niewielki ułamek kolekcji, która w XIX wieku zdobiła pałace Radziwiłłów m.in. w Berlinie, Antoninie, Ciszycy, Nieświeżu, Ołyce i Nieborowie. Gromadzone latami obiekty są dziś doskonałym źródłem do poznania historii XIX-wiecznej arystokracji oraz atmosfery minionych czasów. Można je oglądać na niezwykłej wystawie „Pamiątki przeszłości 1796-1945. Berlińska linia Radziwiłłów” w Muzeum w Nieborowie i Arkadii.

Ekspozycja zorganizowana wspólnie z Fundacją Trzy Trąby, składa się w większości z dzieł należących do potomków berlińskiej linii Radziwiłłów. Część eksponatów przetrwała jako własność rodziny, mimo różnych katastrof dziejowych. Sporo przedmiotów zostało zakupionych w ciągu ostatnich 20 lat na aukcjach od prywatnych kolekcjonerów i antykwariuszy.

Salon Czerwony w nowej odsłonie (fot. Sylwester Cichal)

Małżeństwo z pruską księżniczką

Nie każdy polski ród może poszczycić się tak wieloma wybitnymi osobami niemal w każdym pokoleniu. Wśród wielu rozgałęzień radziwiłłowskiego drzewa genealogicznego szczególną uwagę przyciąga historia tzw. linii berlińskiej, której protoplastą był Antoni Henryk Radziwiłł (1775–1833), syn wojewody wileńskiego Michała Hieronima i niezwykle ambitnej Heleny z Przeździeckich, założycielki słynnego ogrodu w Arkadii. Małżeństwo Antoniego z księżniczką pruską Fryderyką Luizą Hohenzollern (1770–1836), bratanicą króla Prus Fryderyka Wilhelma II otworzyło nowy rozdział w dziejach liczącej wówczas 400 lat historii rodziny Radziwiłłów.

Pamiątki po Marii de Castellane, żony Antoniego Wilhelma Radziwiłła (fot. Sylwester Cichal)

Zasługi dla niepodległości

W roku setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości chcemy z okazji tej wystawy pokazać, jaką ewolucję przeszła rodzina Radziwiłłów – poprzez bliskie związki z Prusami do wiernego oddania sprawie polskiej i ofiarnego budowania niepodległości. Aktywnie działający w sferze politycznej, niejednokrotnie sprawujący wysokie funkcje wojskowe, członkowie rodziny kochali także piękno i pozostawali otwarci na różnorodne nowe idee. Byli mecenasami sztuki i sami tworzyli sztukę, otaczając się pięknymi przedmiotami. Z radziwiłłowskiego mecenatu korzystali m.in. tak wybitni artyści jak Fryderyk Chopin i Julian Fałat.

Patronat honorowy nad wydarzeniem objęła Pani Krystyna Radziwiłł – Milewska, Pani Maria Anna Radziwiłł oraz Ambasada Republiki Federalnej Niemiec. Wystawę można oglądać do 31 października.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *