Wewnętrzna siła w obliczu katastrofy. Efektowny „Greenland” już na ekranach kin
25 września, 2020
Wzloty i upadki przodków na tle historii Polski. „Portret rodziny z czasów wielkości”
1 października, 2020

„Osiecka. Nikomu nie żal pięknych kobiet”. Nowe wydanie książki przed premierą serialu

Ukazuje się właśnie nowe wydanie najpełniejszej na rynku biografii Agnieszki Osieckiej (fot. mat. pras.)

„Są ludzie, których nie umiemy opowiedzieć…” – twierdziła Agnieszka Osiecka. Zofii Turowskiej udało się to w najpełniejszej biografii. „Osiecka. Nikomu nie żal pięknych kobiet” to najlepszy z dotychczasowych portret Agnieszki Osieckiej – artystki, poetki, matki, żony, kochanki, dziennikarki i celebrytki PRL-u. Nie jest to jednak typowa biografia. Zawiera liczne wspomnienia przyjaciół Osieckiej, fragmenty jej pamiętników, opowiadań i wierszy, a także archiwalne zdjęcia wykonane przez nią samą. Odkrywa nieznane fakty i przypomina te, które zatarł czas. W grudniu 2020 roku będzie mieć swoją premierę serial telewizyjny, w dużej mierze oparty na tej książce, w gwiazdorskiej obsadzie – z Magdaleną Popławską i Elizą Rycembel w rolach głównych.

Agnieszka Osiecka urodziła się w rodzinie, dla której kultura była jak powietrze. W ich domu spotykała się śmietanka towarzyska – może dlatego we wczesnej młodości zaczęła pisać pamiętnik (fikcyjny, w co nie chcieli wierzyć rodzice). Gdy ojciec opuścił ją i matkę, wszystko runęło. Później to jego obwiniała za swój brak pokory.

Zofia Turowska zebrała bardzo różnorodny materiał, a pisząc bezpretensjonalnie, nie wkracza w zbędne dywagacje. Pokazuje Osiecką pełną życia, wolną, niedającą się ograniczać konwenansom, lecz historie licznych perypetii miłosnych, skandali, związków małżeńskich i partnerskich opisuje z wyczuciem i dyskrecją. Dla kochających poezję to pozycja obowiązkowa, a dla nieprzekonanych – tym bardziej.

O autorce

Zofia Turowska to absolwentka wydziału dziennikarstwa Uniwersytetu Warszawskiego. Dziennikarka „Magazynu Filmowego”, łódzkiego oddziału „Trybuny Ludu”, Łódzkiego Ośrodka Telewizyjnego i Krajowej Agencji Wydawniczej. Członkini ZAiKS.

Autorka sagi rodziny Onyszkiewiczów „Gniazdo”, współautorka kultowego reportażu – dokumentu o wydarzeniach w Stoczni Gdańskiej w 1980 roku „Kto tu wpuścił dziennikarzy?”, faktograficznych powieści: o łódzkiej Szkole Filmowej „Filmówka” oraz Zespole Filmowym TOR, biograficznej opowieści Beaty Tyszkiewicz „Nie wszystko na sprzedaż”. Napisała też opowieść o Zofii Nasierowskiej „Fotobiografia”, biografię Janusza Majewskiego, a także otoczyła literacką opieką książkę Magdaleny Zawadzkiej „Gustaw i ja”. Przygotowuje obecnie biografię Gustawa Holoubka.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *