Powieść „Labirynt pamięci”. Oszałamiający rozmachem fresk o narodzinach Brazylii
8 września, 2020
Opowieść o namiętności, która wywraca świat do góry nogami. „After 2” w kinach
11 września, 2020

Opowieść o niesłusznie zapomnianej pisarce. Biografia „Kowalska. Ta od Dąbrowskiej”

To przede wszystkim opowieść o relacjach, które nawiązywała Anna Kowalska, w tym z Marią Dąbrowską (fot. mat. pras.)

Była powieściopisarką, nowelistką oraz redaktorką. Żoną Jerzego i matką Tuli, a także partnerką Marii Dąbrowskiej. Anna Kowalska była osobą o niezwykłej energii, temperamentu i rozległych horyzontów, błyskotliwą intelektualistką, przewrotną i władczą. W biografii „Kowalska. Ta od Dąbrowskiej” Sylwia Chwedorczuk wydobywa z mroku niesłusznie zapomnianą pisarkę, autorkę przejmującej „Szczeliny”, która była autorytetem dla Władysława Broniewskiego, Jarosława Iwaszkiewicza, Antoniego Słonimskiego, Jana Parandowskiego czy Julii Hartwig. Przedstawia też historię uczucia dwóch kobiet, burzliwego, głębokiego i długoletniego związku, z którym nie wiadomo było, co uczynić – od samego jego początku.

Znała grekę, łacinę, angielski, niemiecki, biegle mówiła po francusku. Do swojej twórczości zwykle odnosiła się krytycznie, ale pisać nie przestawała. Praca literacka była jej jedynym zawodowym wyborem i celem. Wyjątkowość twórczego talentu Anny Kowalskiej można odnaleźć bez wątpienia w prowadzonej od 1940 roku niemającej podobnego przykładu w historii literatury polskiej korespondencji z Marią Dąbrowską.

„Kowalska. Ta od Dąbrowskiej” to opowieść o życiu literackim przedwojennego Lwowa i czasach wojny, w tym o powstaniu warszawskim, które Kowalscy przeżyli w stolicy. O odradzającym się po wojnie Wrocławiu, ale przede wszystkim o relacjach, które nawiązywała Anna. O złożoności związku z mężem i dramatyzmie uczuć do Marii Dąbrowskiej. – Anna Kowalska pozostawiła po sobie wiele ciekawych utworów beletrystycznych; żaden z nich nie był jednak wybitny. Arcydziełem było jej życie, zbudowane wbrew warunkom zewnętrznym, ludzkim oczekiwaniom, wbrew opinii publicznej. Patrzyła jasno, ironicznie, z dystansem – podkreśla prof. Grażyna Borkowska.

O autorce

Sylwia Chwedorczuk – badaczka literatury, edytorka i pasjonatka listów Anny Kowalskiej i Marii Dąbrowskiej. Pracę doktorską obroniła w Instytucie Badań Literackich PAN. Publikowała w „Twórczości” i „Dialogu”.

Uwielbia podróże i rozmowy istotne. Mieszka w Warszawie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *