Te historie rzadko oglądają światło dzienne. „Pochowani w niebie” o Szerpach
12 kwietnia, 2019
Trochę śmieszno i straszno. Sztuka „Pan Ein i problemy ochrony przeciwpożarowej”
13 kwietnia, 2019

Od zbrodni w Gąsawie do tragedii w Gdańsku. „Polskie zamachy” w historii

Znicze pod Urzędem Miejskim w Gdańsku dwa dni po zamachu na prezydenta Pawła Adamowicza (fot. wikipedia.org)

Polacy to nie jest naród skrytobójców, zamachowców i terrorystów. Myli się jednak ten, kto sądzi, że zamachy po polsku to danie, którego nam nie serwowano. Nie ustrzegli się ich książęta, królowie, naczelnicy, pierwsi sekretarze i prezydenci. Niektóre zamachy jednoczyły, bo ginął tyran, a inne wznosiły między Polakami mur, który trwale dzielił. Marcin Szymaniak w swojej książce opisuje historię zamachów na najważniejszych ludzi, którzy tworzyli historię tego państwa. To opowieść pełna dramatyzmu, naznaczona heroizmem i przyprawiona podłością, a zarazem zaskakująca i tajemnicza.

Średniowieczni polscy terroryści polują na księcia Leszka Białego. Polski król zasztyletowany przez porywaczy. Józef Piłsudski na celowniku ukraińskich nacjonalistów, czyli dlaczego Ukraińcy zorganizowali zamach na przychylnego im polskiego przywódcę. Bolesław Bierut zamordowany i zastąpiony sobowtórem? Zasadzka na Gomułkę, czyli kto chciał zabić wielkiego, choć krótkotrwałego idola narodu? „Czasem musieliśmy zlikwidować człowieka, którego nam podstawiono, by nami władał. Bywało, że to oni usiłowali zamordować naszego władcę” – pisze autor książki.

W styczniu 2019 roku życie napisało tragiczny epilog tej historii. Cała Polska zamarła, patrząc na finał WOŚP na scenie w Gdańsku, gdzie śmiertelnie zaatakowany został prezydent Paweł Adamowicz.

O autorze

Marcin Szymaniak, niezależny publicysta Focus Historia oraz portali: twojahistoria.pl i ciekawostkihistoryczne.pl. Wcześniej przez kilkanaście lat dziennikarz ,,Życia Warszawy” i ,,Rzeczpospolitej”, gdzie zajmował się m.in. wojną z terroryzmem i konfliktami w Iraku oraz Afganistanie. Nominowany do Nagrody Grand Press w 2006 r. Autor bestsellerowej książki „Fighterzy. Najlepsi polscy wojownicy”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *