1683 – rok wojny, śmierci i zniszczenia. Losy oblężonego Wiednia oczami Austriaka
18 września, 2018
„U Natalie Baszile cukier ma gorzki smak”. Imponujący debiut – „Królowa cukru”
19 września, 2018

Od Noego do Jamesa Bonda. Dzieje wywiadu w książce „Uwaga szpieg!”

Historia służb wywiadowczych od biblijnych szpiegów po elektroniczną inwigilację w książce „Uwaga szpieg!” (fot. mat. pras.)

Historia służb wywiadowczych sięga od biblijnych szpiegów za czasów Noego, przez pierwsze w nowożytnej cywilizacji zachodniej struktury wywiadowcze aż po elektroniczną inwigilację. Autor bestsellerowego „Zamachu” Tadeusz A. Kisielewski w swobodnym, niekiedy żartobliwym czy złośliwym tonie ukazuje działania, w których najlepiej przejawia się natura wywiadu. Książka „Uwaga szpieg! Dzieje wywiadu od Noego do Bonda” udowadnia, że wreszcie, że pierwszy impuls do jego powstania wynikał ze zwyczajnej potrzeby poczucia bezpieczeństwa.

Wywiad zazwyczaj kojarzony jest z szantażem, kradzieżą, zabójstwami oraz walką. Tymczasem dzieje szpiegostwa pokazują, że zrodziło się ono z naturalnej, bynajmniej nie nagannej potrzeby bezpieczeństwa. Tak było u zarania wywiadu, gdy Noe wypuszczał na zwiady ptaki, tak jest i dziś, gdy satelity rozpoznawcze śledzą ruchy wojsk. Według Tadeusza Kisielewskiego stałe od tysiącleci są też podstawowe procedury i techniki szpiegowskie.

Autor w swojej książce szczegółowo przedstawia powstanie pierwszych w nowożytnej cywilizacji zachodniej struktur wywiadowczych: papieskiej i angielskiej oraz pierwszego wywiadu Stanów Zjednoczonych. Ujawnia rolę polskich oficerów w szkoleniu agentów SOE i OSS oraz wnikliwie rozwija temat polsko-japońskiej współpracy na tym polu w latach 1904–1944. Przypomina też czasy, gdy dwa narody: polski i żydowski nie mając własnego państwa, posiadały znakomicie działający wywiad.

(fot. mat. pras.)

O autorze

Dr Tadeusz A. Kisielewski jest niezależnym analitykiem stosunków międzynarodowych, zajmuje się globalną geopolityką i geostrategią. Autor licznych prac z tego zakresu, m.in. „Nowy konflikt globalny”, „Schyłek Rosji”, „Wojna imperium. Większy Bliski Wschód w amerykańskiej wojnie z terroryzmem”, „Nafta znowu zmieni świat”, „Przesmyk suwalski”. Ukazały się też jego głośne bestsellery: „Zamach, Zabójcy”, „Gibraltar i Katyń”, „Po zamachu”, w których m.in. dowiódł, że gen. Władysław Sikorski nie zginął w wypadku, oraz inne poczytne książki jak „Churchill – najlepszy sojusznik Polski?” czy „Janczarzy Berlinga”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *