Teatralny świat wyjątkowego kurortu. Premiera „Grand Musical Hotel” w Rampie
17 grudnia, 2021
Opowieść o ludziach, którzy znaleźli przepis na szczęście. Film „Truflarze” w kinach
24 grudnia, 2021

O takiej Warszawie jeszcze nie słyszeliście. Premiera dramatu Masłowskiej w Studio

Spektakl „Bowie w Warszawie” powstał w oparciu o dramat autorstwa Doroty Masłowskiej (fot. mat. pras.)

To sceniczny kryminał osnuty wokół legendarnej wizyty Davida Bowiego w stolicy i jednocześnie wielowątkowa opowieść o Warszawie lat 70., wstrząśniętej pogłoskami o grasującym dusicielu. Spektakl w reżyserii Marcina Libera jest odą do miłości, szczególnie tej niespełnionej i nierozkwitłej. Powstał w oparciu o najnowszy dramat Doroty Masłowskiej, napisany na zaproszenie Studio Teatrgalerii. Ścieżkę dźwiękową skomponowali muzycy wrocławskiego kwartetu Błoto, których improwizowana muzyka idealnie wpasowała się w abstrakcyjną opowieść osadzoną w realiach PRL. Spektakl można oglądać na Dużej Scenie im. Józefa Szajny Teatru Studio w Warszawie.

Realia gierkowskiej dekady poznajemy przede wszystkim za pomocą perspektyw mieszkanek odbudowanego z bólu miasta, zatrwożonych sprawą Dusidamka z Mokotowa. Ta zdaje się jednak tylko pretekstem do ukazania ich niewypowiedzianych i niewysłuchanych sekretów, dramatów i traum.

Podejmując formę kryminału milicyjnego ze wszystkimi jej absurdami, Masłowska kreśli fantazyjny i barokowy świat „ery atomowej”, pełen incydentów codzienności, przemocy i marzeń. Przez ten peerelowski krajobraz, nasycony niepodrabialnym i żywym językiem autorki, przejdzie pewnego dnia nikt inny jak David Bowie.

Twórcy i obsada spektaklu

Za scenografię i reżyserię światła odpowiada Mirek Kaczmarek, za kostiumy – Grupa Mixer, za muzykę – Błoto w składzie: Cancer G, OlafSaxx, Latarnik, Wuja HZG. Kierowniczka produkcji jest Justyna Pankiewicz, asystentką reżysera i inspicjentką – Zuzanna Prusińska, asystentką produkcji – Anna Gołębiowska, a asystentem scenografa – Grzegorz Więckowski. Na scenie występują: Dominika Biernat, Monika Obara, Maja Pankiewicz (gościnnie), Marcin Pempuś, Bartosz Porczyk, Sonia Roszczuk, Natalia Rybicka, Rob Wasiewicz, Krzysztof Zarzecki, Marta Zięba i Ewelina Żak.

Sztuka ukaże się również w formie książkowej nakładem Wydawnictwa Literackiego na początku 2022 roku. Ilustracje do książki przygotowuje ceniony artysta Mariusz Wilczyński, autor uhonorowanego wieloma nagrodami filmu animowanego „Zabij to i wyjedź z tego miasta”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *