Polska wersja lepsza od włoskiego pierwowzoru. „(Nie)znajomi” numerem 1 w kinach
7 października, 2019
„W moim znaku Waga. Śpiewanie o sobie”. Autobiografia lidera grupy Pod Budą
9 października, 2019

„O północy w Czarnobylu”. Nieznana prawda o największej nuklearnej katastrofie

To opowieść o największej katastrofie nuklearnej w dziejach ludzkości i owoc wieloletnich badań autora (fot. wikipedia.org)

Śledztwo, propaganda, tajemnica i mity, które przyćmiły nieznaną historię największej katastrofy nuklearnej XX wieku. Ten przejmujący reportaż o największej katastrofie nuklearnej w dziejach ludzkości oraz o życiu po wybuchu w 1986 roku, czyta się jak thriller. Ostateczne świadectwo wydarzenia, które na zawsze zmieniło świat. Opowieść o heroizmie, desperacji i rozpaczy. Historia, która jest bardziej złożona, bardziej ludzka i bardziej przerażająca niż wszystkie sowieckie mity. „O północy w Czarnobylu” to bestseller „New York Timesa” i zwieńczenie ponaddziesięcioletniej reporterskiej pracy autora Adama Higginbotama nad nieznaną historią czarnobylskiej katastrofy – nieopowiedzianą i ukrywaną przez ponad trzy dekady.

Nikołaj Fomin nie miał pojęcia o energii jądrowej i fizyce nuklearnej, tej ostatniej uczył się na kursie korespondencyjnym. Anatolij Diatłow trzymał się swoich tez nawet wtedy, gdy zostały bezceremonialnie obalone. Wiktor Briuchanow, pierwszy dyrektor, chciał zrezygnować ze swojej funkcji, ale podanie zostało podarte na jego oczach. Nikt nie wiedział, że do budowy elektrowni kazano użyć materiałów, które nawet nie były produkowane w ZSRR, a wcześniejsze nuklearne wypadki i incydenty kwalifikowano jako ściśle tajne. Prawda nigdy nie ujrzała światła dziennego – aż do teraz.

Takiej książki jeszcze nie było. Adam Higginbotham dzięki licznym wywiadom, a także dostępowi do odtajnionych akt i nieopublikowanych dotąd wspomnień, przedstawia nieznaną historię Czarnobyla. Wątek społeczny przeplata się z naukowym, opowieści o zwykłych ludziach rozgrywają się na tle wyścigu technologicznego. Wstrząsające wydarzenia ożywają na nowo widziane przez naocznych świadków, mężczyzn i kobiety, ofiary i niemych bohaterów.

O autorze

Adam Higginbotham, urodził się w Anglii w 1968 roku. Jego teksty pojawiały się w czasopismach „GQ”, „The New Yorker” czy „The New York Times Magazine”. Jest również autorem książki „A Thousand Pounds of Dynamite”, która znalazła się w zestawieniu Amazon’s Best Books of 2014. Reportażowi „O północy w Czarnobylu” poświęcił ponad dekadę.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *