Dla nich wojna to codzienność. Historie polskich żołnierzy oczami ich rodzin
10 marca, 2019
„Nie boję się iść na całość”. Wywiad z Najlepszym Aktorem Musicalowym w Polsce
11 marca, 2019

O ciemności, strachu i traumie z pokolenia na pokolenie. Rudniańskiej „Sny o Hiroszimie”

Joanna Rudniańska funduje bohaterom „Snów o Hiroszimie” życie w cieniu katastrof, nie tylko tych dziejowych (fot. mat. pras.)

Rodzinne dramaty, duszone w gęstym od klisz i gry konwencjami, popkulturowym sosie. Z Hiroszimą w tle. Joanna Rudniańska funduje bohaterom życie w cieniu katastrof, nie tylko tych dziejowych. Żonglując formą, tworzy oryginalną i wielowymiarową powieść o stracie w różnych jej aspektach i pustce równie wielkiej co lej po atomowej bombie. Takie są jej „Sny o Hiroszimie”.

Życie Bibi, wziętej psychoanalityczki, upływa na szarpaninie. Z jednej strony żonaty kochanek, a z drugiej matka, sławna artystka. Niegdyś słynna w całej Warszawie skandalistka, dziś chyba po prostu dziwaczka. W jej małe, osobiste dramaty natrętnie wciskają się tragedie nieporównywalnie większego kalibru.

Katastrofa smoleńska. Trzęsienie ziemi na Haiti. Wreszcie Hiroszima, która w powieści urasta do rangi symbolu.

O autorce

Joanna Rudniańska to polska pisarka, autorka słuchowisk radiowych, z wykształcenia matematyczka. Autorka powieści dla dzieci, m.in. „Bajka o Wojnie”, „XY”, „Kotka Brygidy”. Laureatka Międzynarodowej Nagrody im. Janusza Korczaka. Dwie spośród jej książek: ,„Kotka Brygidy” oraz „Bajka o Wojnie”, zostały wyróżnione w konkursie Książka Roku Polskiej Sekcji IBBY.

W 1998 roku ukazała się jej powieść „Miejsca”. Większość jej książek ukazała się także w Japonii.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *