Podróż, która odmienia życie ojca i autystycznego syna. „Oto my” na ekranach kin
12 marca, 2021
Totalitarny system widziany oczami psa. Premiera wstrząsającej książki „Wierny Rusłan”
16 marca, 2021

Nominacje do Oscarów 2021: polska koprodukcja „Aida” i Dariusz Wolski [PEŁNA LISTA]

93. ceremonia wręczenia Oscarów odbędzie się 26 kwietnia (fot. mat. pras.)

Amerykańska Akademia Sztuki i Wiedzy Filmowej ogłosiła listę kandydatów do tegorocznych Oscarów. Najwięcej nominacji, bo aż 10 zdobył „Mank” w reżyserii Davida Finchera, produkcji serwisu Netflix. Kolejne z sześcioma nominacjami na koncie są: „Ojciec”, „Judasz i Czarny Mesjasz”, „Minari”, „Nomadland”, „Sound of Metal” oraz „Proces Siódemki z Chicago”. W rywalizacji o Oscary 2021 są również polskie akcenty. Za Najlepsze zdjęcia nominowany został Dariusz Wolski za film „Nowiny ze świata”, natomiast w kategorii Najlepszy Film Międzynarodowy o statuetkę powalczy koprodukcja dziewięciu państw, w tym Polski – „Quo vadis, Aida?” Jasmili Žbanić, która jest kandydatem Bośni i Hercegowiny. 93. ceremonia wręczenia Oscarów odbędzie się 26 kwietnia.

Tegoroczne rozdanie najsłynniejszych nagród filmowych będzie inne od pozostałych. Z powodu pandemii ceremonia wręczenia Oscarów została przesunięta na 26 kwietnia (start o 2:00 nad ranem czasu polskiego). W związku z panującymi zagrożeniami organizatorzy zdecydowali się zrezygnować z tradycyjnej gali. Ogłoszenie poszczególnych zwycięzców odbędzie się w różnych miejscach, także poza Stanami Zjednoczonymi.

Na liście osób walczących o jedną z najważniejszych nagród filmowych, znalazł się Polak Dariusz Wolski, twórca zdjęć do „Nowin ze świata” w reżyserii Paula Greengrassa. Konkurencję ma mocną, ponieważ w tej samej kategorii znaleźli się także Sean Bobbitt („Judasz i Czarny Mesjasz”), Erik Messerschmidt („Mank”), Joshua James Richards („Nomadland”) oraz Phedon Papamichael („Proces Siódemki z Chicago”).

Kim jest Dariusz Wolski?

To operator filmowy, który na co dzień mieszka i pracuje w Los Angeles. Dariusz Wolski urodził się w Warszawie w 1956 roku, studiował w Szkole Filmowej w Łodzi, której nie ukończył. W wieku 23 lat wyjechał do Stanów Zjednoczonych. Po przybyciu do Nowego Jorku w 1979 roku, pracował przy filmach dokumentalnych oraz niskobudżetowych niezależnych produkcjach filmowych.

Przełom w jego karierze nastąpił, kiedy zastąpił operatora filmu „Heart”. Po zakończeniu pracy na planie tego filmu, Wolski przeniósł się do Los Angeles, gdzie współpracował m.in. z Davidem Fincherem, Alexem Proyasem i Jake’em Scottem przy produkcji wideoklipów. Ma na swoim koncie ponad 100 teledysków, w tym klipy takich gwiazd jak Paula Abdul, David Bowie, Elton John, Neil Young, Aerosmith czy Sting.

Następnie był autorem zdjęć do filmów wyprodukowanych przez Rogera Cormana – „Nightfall” i „Land of little Rain”. Ma w swoim dorobku ponad 70 produkcji. Jest autorem zdjęć do „Mrocznego miasta”, trzech pierwszych części sagi „Piraci z Karaibów”, filmów Tima Burtona i ostatnich produkcji Ridleya Scotta, w tym „Prometeusza”, „Marsjanina” i kręconego obecnie „House of Gucci”. W 2004 roku został zaproszony do członkostwa w Amerykańskiej Akademii Filmowej, organizacji przyznającej Oscary. Nominacja za zdjęcia do filmu „Nowiny ze świata” („News of the World”) jest jego pierwszą.

Polskie kostiumy, montaż i muzyka w „Aidzie”

W kategorii Najlepszy Film Międzynarodowy znalazła się „Aida” („Quo vadis, Aida?”), która jest koprodukcją dziewięciu państw, w tym Polski i kandydatem do Oscara zgłoszonym przez Bośnię i Hercegowinę. Dramat w reżyserii Jasmili Žbanić powalczy o Oscara z duńskim „Na rauszu”, „Shao Nian De Ni” z Hongkongu, rumuńskim „Kolektywem” oraz tunezyjskim „L’Homme qui avait vendu sa peau”.

Polską producentką filmu jest Ewa Puszczyńska, za kostiumy odpowiadała Małgorzata Karpiuk, za montaż Jarosław Kamiński, a autorem muzyki jest Antoni Komasa-Łazarkiewicz. Obraz, którego reżyserką i autorką scenariusza jest Jasmila Žbanić, opowiada historię masakry w Srebrenicy z 1995 roku. Aida jest tłumaczką ONZ w małym miasteczku Srebrenica. Kiedy serbska armia przejmuje miasto, jej rodzina znajduje się wśród tysięcy obywateli szukających schronienia w obozie ONZ. Jako osoba mająca wgląd w negocjacje, Aida ma dostęp do kluczowych informacji, które musi interpretować. Co jest na horyzoncie dla jej rodziny i ludzi – ratunek czy śmierć? Który ruch powinna wykonać?

Pełna lista nominacji do Oscarów 2021:

Najlepszy film: „Ojciec”, „Judas and the Black Messiah”, „Mank”, „Minari”, „Nomadland”, „Obiecująca. Młoda. Kobieta”, „Sound of Metal”, „Proces siódemki z Chicago”

Najlepsza reżyseria: Thomas Vinterberg „Na rauszu”, Emerald Fennell „Obiecująca. Młoda. Kobieta”, David Fincher „Mank”, Lee Isaac Chung „Minari”, Chloe Zhao „Nomadland”

Najlepsza aktorka: Viola Davis „Ma Rainey: Matka bluesa”, Andra Day „The United States vs. Billie Holiday”, Vanesa Kirby „Cząstki kobiety”, Frances McDormand „Nomadland”, Carey Mulligan „Obiecująca. Młoda. Kobieta”

Najlepsza aktorka drugoplanowa: Maria Bakalova „Borat 2”, Glenn Close „Elegia dla bidoków”, Olivia Coleman „Ojciec”, Amanda Seyfried „Mank”, Yuh-Jung Youn „Minari”

Najlepszy aktor: Riz Ahmed „Sound of Metal”, Anthony Hopkins „Ojciec”, Chadwick Boseman „Ma Rainey: Matka bluesa”, Gary Oldamn „Mank” Steven Yeun „Minari”

Najlepszy aktor drugoplanowy: Sacha Baron Cohen „Proces siódemki z Chicago”, Daniel Kaluuya „Judas and the Black Messiah”, Leslie Odom Jr. „Pewnej nocy w Miami…”, Paul Raci „Sound of Metal”, LaKeith Stanfield „Judas and the Black Messiah”

Najlepszy scenariusz adaptowany: „Borat 2”, „Ojciec”, „Nomadland”, „Pewnej nocy w Miami…”, „Biały tygrys”

Najlepszy scenariusz oryginalny: „Judas and the Black Messiah”, „Minari”, „Obiecująca. Młoda. Kobieta”, „Sound of Metal”, „Proces siódemki z Chicago”

Najlepsze zdjęcia: Dariusz Wolski „Nowiny ze świata”, Sean Bobbitt „Judas and the Black Messiah”, Erik Messerschmidt „Mank”, Joshua James Richards „Nomadland”, Phedon Papamichael „Proces siódemki z Chicago”

Najlepsze kostiumy: „Emma”, „Mank”, „Ma Rainey: Matka bluesa”, „Mulan”, „Pinokio”

Najlepsza muzyka do filmu: „Pięciu braci”, „Mank”, „Minari”, „Nowiny ze świata”, „Co w duszy gra”

Najlepsza piosenka do filmu: „Fight For You” („Judas and the Black Messiah”), „Hear My Voice” („Proces Siódemki z Chicago”), „Husavik” („Eurovision Song Contest: Historia zespołu Fire Saga”), „Io Sì (Seen)” („Życie przed sobą”), „Speak Now” („Pewnej nocy w Miami…”)

Najlepszy film animowany: „Naprzód”, „Wyprawa na Księżyc”, „Baranek Shaun Film Farmageddon”, „Co w duszy gra”, „Wolfwalkers”

Najlepszy krótkometrażowy film animowany: „Burrow”, „Genius Loci”, „If Anything Happens I Love You”, „Opera”, „Yes-People”

Najlepszy film krótkometrażowy: „Feeling Through”, „The Letter Room”, „The Present”, „Two Distant Strangers, „White Eye”

Najlepszy pełnometrażowy film dokumentalny: „Kolektyw”, „Obóz godności: Rewolucja w życiu niepełnosprawnych”, „Agent Kret”, „Czego nauczyła mnie ośmiornica”, „Time”

Najlepszy krótkometrażowy film dokumentalny: „Colette”, „A Concerto Is a Conversation”, „Do Not Split”, „Hunger Ward”, „Piosenka dla Latashy”

Najlepszy film międzynarodowy: „Na rauszu”, „Shao Nian De Ni”, „Aida”, „Kolektyw”, „L’Homme qui avait vendu sa peau”

Najlepsze efekty specjalne: „Love and Monsters”, „Niebo o północy”, „Mulan”, „Jedyny i niepowtarzalny Ivan”, „Tenet”

Najlepsza charakteryzacja: „Emma”, „Elegia dla bidoków”, „Ma Rainey: Matka bluesa”, „Mank”, „Pinokio”

Najlepsza scenografia: „Ojciec”, „Ma Rainey: Matka bluesa”, „Mank”, „Nowiny ze świata”, „Tenet”

Najlepszy montaż: „Ojciec”, „Nomadland”, „Obiecująca. Młoda. Kobieta”, „Sound of Metal”, „Proces Siódemki z Chicago”

Najlepszy dźwięk: „Misja Greyhound”, „Mank”, „Nowiny ze świata”, „Co w duszy gra”, „Sound of Metal”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *