„Ludowa historia Polski”. Opowieść widziana oczami ubogich i niewykształconych
12 listopada, 2020
To tam krzyżują się szlaki górskie i ludzkie. Książka „Pięć Stawów. Dom bez adresu”
12 listopada, 2020

Noblistka Olga Tokarczuk zaprasza za kulisy twórczości. Premierowy „Czuły narrator”

„Czuły narrator” jest pierwszą książką Olgi Tokarczuk po otrzymaniu Literackiej Nagrody Nobla (fot. mat. pras.)

To wyjątkowe zaproszenie za kulisy własnej twórczości i opowieść o współczesnym świecie. „Czuły narrator” jest pierwszą książką Olgi Tokarczuk po otrzymaniu Literackiej Nagrody Nobla. Zawiera w sobie dwanaście wyselekcjonowanych, najważniejszych esejów i wykładów. Teksty kluczowe i premierowe, w tym szeroko komentowana mowa noblowska. 10 października polska pisarka Olga Tokarczuk została laureatką Literackiej Nagrody Nobla za 2018 rok, którą odebrała podczas uroczystości w sztokholmskiej filharmonii dwa miesiące później.

Laboratorium powstających tekstów, książek i ich bohaterów. Proces żmudnych, ale i fascynujących poszukiwań. Eksplozje wyobraźni. Podążanie za logiką rodzącej się fabuły i za wewnętrznym światem bohaterów, odkrywanie ich motywacji oraz światopoglądów. Odsłanianie pasjonujących historii, ale też opowieść o lekturach i osobistych doświadczeniach. Wytrwałe dążenie do tego, by rozumieć nieskończone zróżnicowanie i skomplikowanie świata.

– Wprowadzona przez Olgę Tokarczuk kategoria „czułości” i koncepcja „czułego narratora” to rewolucyjne idee, które mają wszelkie dane, by sporo namieszać nam w głowach, odwracając – ku dobremu – tradycyjne wektory naszych postaw i dyspozycji działaniowych: czyż czułość nie jest sprzyjaniem temu, co dobre dla bycia (w skali jednostkowej, ale i planetarnej)? – zastanawia się Ryszard Nycz.

(fot. Łukasz Giza)

Jako jedyna Polka

Olga Tokarczuk została laureatką Literackiej Nagrody Nobla za 2018 rok. Akademia Szwedzka uhonorowała ją za jak napisano w uzasadnieniu: „narracyjną wyobraźnię, która wraz z encyklopedyczną pasją reprezentuje przekraczanie granic, jako formę życia”. Pisarka była już wielokrotnie nagradzana, w tym Nike za „Biegunów”, a w zeszłym roku jako jedyna Polka w historii otrzymała nagrodę Bookera. Jest autorką powieści, które przetłumaczono na wiele języków, m.in. angielski, francuski, niemiecki, hiszpański, włoski, ale także chiński, japoński czy hindi. W tym roku była ponownie nominowana do nagrody za „Prowadź swój pług przez kości umarłych”, na podstawie której powstał film „Pokot” w reżyserii Agnieszki Holland.

Jak mówiła z rozmowie z portalem Kultura wokół Nas, nie odczuwa w związku z wyróżnieniami dodatkowej presji. – Moje życie jest od zawsze rozdzielone na dwie sfery: introwertyczną i ekstrawertyczną. Zawsze wyraźnie je rozgraniczam, nauczyłam się nawet mentalnie przygotowywać do przejścia z jednej do drugiej. Po pięćdziesiątce najwyższą cnotą jest umiejętność mówienia „nie” – podkreśliła Olga Tokarczuk.

1 Komentarz

  1. Aleksander Szablewski pisze:

    Polecam w szczególności rozdział IV narratora…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *