„Chciałam dać głos ludziom, którzy go nie mają”. Ewa Bukowska o filmie „53 wojny”
22 października, 2018
Za marzenia zapłacił najwyższą cenę. „Nanga Dream. Opowieść o Tomku Mackiewiczu”
24 października, 2018

Niewielkie państwo militarnym supermocarstwem. Kulisy powstawania broni Izraela

Tę książkę śmiało można nazwać raportem prosto z linii frontu (fot. Travis Air Force Base)

Od dronów po satelity, od systemów obrony przeciwrakietowej po wojnę cybernetyczną. Izrael przoduje w wykorzystywaniu nowych technologii militarnych. Jak tego dokonał  jakie są tego militarne i geopolityczne implikacje? Yaakov Katz i Amir Bohbot w książce „Czarodzieje broni. Izrael – tajne laboratorium technologii militarnych”, przedstawiają opartą na analizie historii Izraela i materiałów źródłowych opowieść o tym, jak to niewielkie państwo stało się militarnym supermocarstwem.

Autorzy, korzystając z niełatwego dostępu do izraelskiego establishmentu obronnego, piszą o tym, jak ten ośmiomilionowy naród, wyciągając wnioski ze swego bogatego doświadczenia wojennego, nauczył się adaptować do zmian w sposobie prowadzenia wojen i stał się nowym wzorem regionalnego mocarstwa. Swojej pozycji nie zawdzięcza wielkości terytorium i populacji, lecz nowatorstwu i efektywności.

Będąc w awangardzie techniki wojennej, opracowuje nowe bronie i modernizuje stare, by zachowały użyteczność i skuteczność na nieustannie zmieniającym się polu walki. Inne państwa, aby stawić czoło tym wyzwaniom, w poszukiwaniu pomysłów spoglądają na Izrael, a zwłaszcza jego uzbrojenie, co czyni go w efekcie jednym z największych laboratoriów zbrojeniowych świata.

O autorach

Yaakov Katz jest redaktorem naczelnym „The Jerusalem Post” i wykładowcą Extension School Uniwersytetu Harvarda. Urodzony w Chicago, mieszka w Jerozolimie.

Amir Bohbot to redaktor działu wojskowego i ekspert ds. obronności w „Walla!”, czołowym internetowym portalu informacyjnym Izraela. W przeszłości pisał o sprawach wojskowych dla dziennika „Maariw”. Mieszka w Lehawim pod Beer Szewą.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *