„Bestia, bóg i linia” prosto z Azji i Pacyfiku. Wystawa o potrzebie określania siebie
8 sierpnia, 2018
25 lat walki z filmowymi wiatrakami. „Człowiek, który zabił Don Kichota” wreszcie na dużym ekranie
10 sierpnia, 2018

Niepodległość, Chopin i Paderewski. Czas na 14. Festiwal „Chopin i jego Europa”

14. edycja Festiwalu „Chopin i jego Europa” odbywa się m.in. w Teatrze Wielkim - Operze Narodowej (fot. Wojciech Grzędziński)

Blisko 50 koncertów, ponad 240 utworów, 91 artystów i 18 zespołów. Tak prezentuje się program 14. Międzynarodowego Festiwalu Muzycznego Chopin i jego Europa, który odbywa się w Warszawie. Tegoroczna edycja zatytułowana „Niepodległa. Od Chopina do Paderewskiego” nawiązuje do obchodów setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Festiwal potrwa do 31 sierpnia.

Zaprezentowana zostanie polska i zagraniczna kameralistyka oraz muzyka symfoniczna w znakomitych interpretacjach na instrumentach współczesnych i historycznych. Festiwal to także szczególną okazję, aby przybliżyć utwory, które powstały w czasach, kiedy Polska była pod zaborami, a kompozytorzy musieli mieć na uwadze wszech panującą cenzurę. Warto więc zwrócić uwagę na wykonania takich utworów, jak „Z życia narodu. Obrazy fantazyjne na tle Preludium A-dur” (op. 28 nr 7 Chopina) Zygmunta Noskowskiego czy „Kwintet smyczkowy F-dur op. 20” Ignacego Feliksa Dobrzyńskiego z tematem „Mazurka Dąbrowskiego”.

– Po raz pierwszy mamy do czynienia z tak panoramiczną prezentacją muzyki polskiej, która jest adresowana do najwybitniejszych wykonawców z całego świata. Muzyka polska ta mniej znana od Karłowicza do Noskowskiego. Będą ją wykonywać też wielkie orkiestry, jak Royal Philharmonic Orchestra, Russian National Orchestra, ale również orkiestra z Bergen czy Europejska Orkiestra Młodzieżowa – wymienia Stanisław Leszczyński, dyrektor artystyczny festiwalu. Nie zabraknie również utworów wielkiego patrioty, kompozytora i pianisty Ignacego Jana Paderewskiego, którego nazwisko i twórczość wpisują się w program, a wręcz nadają mu rys. – Stworzył wiele wspaniałych arcydzieł, które dopiero teraz odkrywamy, jak choćby jego koncert fortepianowy. Usłyszymy go w wykonaniu specjalnie uczącego się tego utworu – Garricka Ohlssona – dodaje.

Konferencja prasowa 14. Międzynarodowego Festiwalu Chopin i jego Europa (fot. Darek Golik/NIFC)

Inauguracja koncertem jubilatów

W koncercie inauguracyjnym – 9 sierpnia, publiczność oprócz otworów Chopina czy Bizeta, usłyszy poloneza na orkiestrę symfoniczną autorstwa Krzysztofa Pendereckiego, napisaną w związku ze stuleciem odzyskania przez Polskę niepodległości. – Inauguracja jest pewnym symbolem, ponieważ można określić ją jako koncert jubilatów. Oprócz Pendereckiego również Claude Debussy, którego rok obchodzi Europa. Ten kontekst przekłada się też na wykonawstwo, bo utwory wykonają najzdolniejsi młodzi polscy artyści, tacy jak pianista Szymon Nehring i świetny saksofonista – Łukasz Dyczko – podkreśla Leszczyński.

Odbędą się również inne premiery, jak choćby prawykonanie utworu Agaty Zubiel „Fireworks” w wykonaniu European Union Youth Orchestra, którą poprowadzi Gianandrea Noseda. Jako wyjątkowe wydarzenie festiwalu zapowiadana jest „Halka” Stanisława Moniuszki. Czteroaktowa opera do libretta Włodzimierza Wolskiego zostanie po raz pierwszy wykonana na instrumentach historycznych, w autorskiej włoskiej wersji językowej. Orkiestrę Europa Galante poprowadzi Fabio Biondi. – Będzie to niezwykle gorące wykonaniu, bo hiszpańsko-włosko-brazylijskie. Myślę, że to pierwszy krok, żeby Moniuszkę otworzyć przed estradami czy operami całego świata – przyznaje dyrektor festiwalu.

Szymon Nehring wystąpi w koncercie inaugurującym festiwal (fot. mat. pras.)

Plejada wykonawców i zespołów orkiestrowych

Pierwsze wykonanie w Warszawie będzie też miała Symfonia C-dur „Roma” Georgesa Bizeta, którą ten znany twórca oper pisał około 11 lat, dokonując wielu poprawek i nigdy nie doprowadzając do wersji ostatecznej. Całość dzieła zabrzmiała po raz pierwszy już po śmierci kompozytora w 1875 roku. Inspiracją do skomponowania utworu był pobyt kompozytora w Italii, na stypendium „Grand Prix de Rome”. Tak powstał utwór symfoniczny, którego poszczególne części miały nawiązywać do różnych miast włoskich. Można w nim usłyszeć nawiązania do Wagnera czy fragmenty o wyrazistej, operowej dramaturgii.

Wśród solistów tegorocznej edycji festiwalu znaleźli się m.in.: Garrick Ohlsson, Dang Thai Son, Alexei Lubimov, Yulianna Avdeeva, Seong-Jin Cho, Kevin Kenner, Charles Richard-Hamelin, Nelson Goerner, Vadym Kholodenko, Tobias Koch, Gidon Kremer, Fabio Biondi i Haruma Sato. Na scenie pojawią się takie zespoły jak m.in.: Bergen Philharmonic Orchestra, Orkiestra Akademii Beethovenowskiej, Sinfonia Varsovia, Orkiestra Filharmonii Narodowej i Amadeus Orkiestra Kameralna Polskiego Radia Agnieszki Duczmal. Koncerty odbywać się będą w Teatrze Wielkim – Operze Narodowej, Studiu Koncertowym Polskiego Radia im. Witolda Lutosławskiego oraz na Zamku Królewskim w Warszawie.

14. Międzynarodowy Festiwal Muzyczny Chopin i jego Europa. „Niepodległa. Od Chopina do Paderewskiego” potrwa do 31 sierpnia.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *