Beksiński od fotografii do wirtualnej rzeczywistości. Ponad sto prac w Koneserze
14 kwietnia, 2019
„Trzeba uważnie przyglądać się rządzącym”. Marian Opania o politycznym kabarecie
16 kwietnia, 2019

Najmniejszy musical świata znów aktualny. „Dziś wieczorem. Lola Blau” on-line

Na scenie Teatru Żydowskiego występują Monika Chrząstowska i Rafał Rutowicz (fot. Magda Hueckel)

Mimo że nostalgiczna, to okraszona czarnym humorem opowieść o miłości do sceny i trudnych życiowych wyborach wielu żydowskich artystów XX wieku. Historia opowiedziana słowami i piosenkami kabaretowymi. „Teatr to jest jednak coś” – śpiewa młoda kabaretowa artystka Lola Blau, od początku rozumiejąc, że teatr to więcej niż marzenia, bo może dać poczucie bezpieczeństwa, zwłaszcza w trudnym czasie. To też miejsce, w którym protest brzmi donośniej. Dzisiaj ten najmniejszy z musicali świata okazuje się znów aktualny, bo gdzie uwierzyć w możliwość zmiany, jeśli nie w teatrze? W obsadzie spektaklu „Dziś wieczorem. Lola Blau” w Teatrze Żydowskim w reżyserii Leny Szurmiej, znaleźli się: Monika Chrząstowska i Rafał Rutowicz.

Jest rok 1938, przyłączenie Austrii do hitlerowskich Niemiec. Prześladowania europejskich Żydów są coraz ostrzejsze, zwłaszcza w faszystowskich Niemczech i w Austrii. Mieszkająca w Wiedniu Lola Blau rozpoczyna karierę w najtrudniejszym z możliwych momencie. Jest Żydówką i musi opuścić Austrię. Wyjeżdża do Szwajcarii, a w końcu ucieka do Stanów Zjednoczonych, gdzie zasmakuje, czym jest prawdziwy show-biznes.

Lola Blau stanie się gwiazdą światowego formatu. A świat zainfekowany jest złem. Koniec wojny przynosi radość i nadzieję, ale nic nie będzie już takie jak dawniej. Lola Blau tęskniąc za domem, wróci do Wiednia. Tylko jak to wszystko zapomnieć? Gdzie schować się przed potworami z przeszłości? – Gramy i pokazujemy losy Loli Blau, losy teatru i ludzi, zawieszonych w takiej przestrzeni czasowo-historycznej, a nie innej. Pokazujemy, jak te okoliczności zaważyły na losach ludzi, często bardzo młodych: artystów, pisarzy, którzy musieli opuścić swój dom – podkreśla Monika Chrząstowska.  

(fot. Magda Hueckel)

Twórcy spektaklu

Spektakl powstał na podstawie muzyki, libretta i piosenek autorstwa Georga Kreislera w tłumaczeniu Karoliny Bikont. Autorem polskich tekstów piosenek jest Andrzej Ozga.

Reżyseruje oraz odpowiada za choreografię Lena Szurmiej, za scenografię i kostiumy: Marta Grudzińska, a za oprawę muzyczną: kompozycje, aranżacje i wykonanie na żywo – Jacek Mazurkiewicz. Z kolei przygotowanie wokalne – Teresa Wrońska.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *