„Chciałem być”. Premiera sztuki o Krzysztofie Krawczyku w Powszechnym w Łodzi
11 września, 2021
Opowieść detektywistyczna z dramatem bohaterki w tle. Serial „Mare z Easttown” na DVD
15 września, 2021

Najgorsze może stać się początkiem dobrego? „Najszczęśliwszy człowiek na Ziemi”

Eddie Jaku swoimi doświadczeniami dzieli się w książce „Najszczęśliwszy człowiek na Ziemi” (fot. mat. pras.)

To przejmujące, ale pełne nadziei świadectwo mężczyzny, który wielokrotnie był aresztowany, przetrzymywany i zesłany do obozu. Swoją pierwszą książkę napisał mając 100 lat. Twierdzi, że jest najszczęśliwszym człowiekiem na Ziemi, mimo że cudem przeżył Holocaust i piekło Auschwitz. Książka „Najszczęśliwszy człowiek na Ziemi” Eddiego Jaku (w tłumaczeniu Katarzyny Lipnickiej-Kołtuniak) jest zapisem historii jego życia. Pisze on o sobie, ale silnie skupia się na innych ludziach. Opowiada ich przejmujące historie. Eddie nie czuje żalu. Nie nienawidzi nikogo, pozostał sobą: ukochanym synem, wspaniałym bratem i troskliwym przyjacielem. Zwyczajnym człowiekiem i te cechy dostrzega w innych. Nawet wtedy, kiedy wydaje się to wprost niemożliwe.

Eddie urodził się w Lipsku. Czuł się obywatelem kraju, w którym przyszedł na świat. Do czasu. Dojście Hitlera do władzy i szerzący się antysemityzm odmieniły życie trzynastoletniego wtedy chłopca i jego rodziny, z którą był silnie związany. Dzięki ojcu, nowym dokumentom i tożsamości Eddie Jaku kontynuował naukę. Stał się specjalistą w zakresie inżynierii maszyn. Te nabyte umiejętności uratowały mu życie w Auschwitz. Stał się najszczęśliwszym człowiekiem na Ziemi z wyboru. Jego życie pełne było nieoczekiwanych zwrotów akcji – ucieczek, prób przetrwania, czy nawet powrotu do obozu. Najważniejsza pozostawała dla niego nadzieja – i to ona zdecydowanie definiuje jego opowieść. Dlatego przeżył i jest szczęśliwy. Pełen nadziei, pokory, empatii oraz miłości. Do świata, do ludzi, do swojej historii i do siebie samego.

„Moi drodzy przyjaciele, nazywam się Eddie Jaku i stoję tu dziś przed wami jako ocaleniec z Holocaustu i świadek najbardziej przerażających czasów w historii ludzkości. Byłem młodym, dumnym Niemcem. Myślałem, że to najlepsza kultura, która mogła być dana młodemu człowiekowi jak ja. Jak bardzo byłem w błędzie…” – tak Eddie Jaku rozpoczął swoje słynne na całym świecie wystąpienie na TEDx.

O autorze

Eddie Jaku urodził się jako Abraham Jakubowicz w Niemczech w 1920 roku. Podczas II wojny światowej był więziony w obozach koncentracyjnych w Buchenwaldzie i Auschwitz. W 1945  roku wysłany na „marsz śmierci”. Udało mu się jednak uciec. W końcu został uratowany przez żołnierzy alianckich.

W 1950 roku wraz z rodziną przeniósł się do Australii, gdzie mieszka do dziś. Jaku jest wolontariuszem w Muzeum Żydowskim w Sydney od  momentu jego powstania w 1992 roku. Eddie jest żonaty od 74 lat. Z żoną Flore mają dwóch synów, wnuki, a nawet prawnuki. W 2020 roku obchodził swoje setne urodziny.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *