„Nazwisko czasami pomaga”. Szymon Komasa o muzyce, rodzinie i Polsce zagranicą
6 grudnia, 2019
Próba reakcji na religijny fundamentalizm. „Młody Ahmed” braci Dardenne w kinach
6 grudnia, 2019

„Nadzwyczajni” poruszają z głębi serca. Film twórców „Nietykalnych” w kinach

W filmie twórców „Nietykalni” wystąpili Vincent Cassel i Reda Kateb (fot. mat. pras.)

To inspirowana prawdziwymi wydarzeniami opowieść o wychowawcach młodzieży, dla których nie ma rzeczy niemożliwych. Najnowsze dzieło Oliviera Nakache i Érica Toledano, twórców „Nietykalnych” – światowego fenomenu, który stał się najbardziej kasową nieanglojęzyczną produkcją w historii i zarobił łącznie ponad 400 milionów dolarów, również podbija rynek. To film, który zdobywa serca zarówno festiwalowej publiczności, jak i miłość kinowej publiki. „Nadzwyczajni” są jednak obrazem szczególnym, który ma bohaterów z krwi i kości, przekazuje wielkie wartości i trafia prosto w serce. Filmowe postaci uczą empatii, bawią, emanują cudownym ciepłem i wzruszają. W rolach głównych gwiazdy francuskiego kina i zdobywcy Cezarów: Vincent Cassel oraz Reda Kateb. Film uhonorowano dotąd Nagrodą Publiczności na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w San Sebastian a także prezentowano na zamknięcie imprezy w Cannes.

Bruno i Malik są najlepszymi kumplami. Na pierwszy rzut oka wszystko ich dzieli – temperament, zainteresowania, a nawet religia. Łączy natomiast gorąca przyjaźń oraz fakt, że od dwudziestu lat czynnie działają na rzecz autystycznych dzieci i młodzieży. W prowadzonych przez siebie ośrodkach szkolą młodych ludzi z trudnych dzielnic, aby ci fachowo zajmowali się przypadkami zakwalifikowanymi przez medycynę jako trudne i złożone.

Nie wszystkim jednak metody Bruno i Malika są w smak. Kiedy Inspektorat Opieki Społecznej bierze pod lupę ich działalność i grozi zamknięciem ośrodków, przyjaciele rozpoczynają nierówną walkę z systemem. Wszystko dla dobra i zdrowia swoich niezwykłych podopiecznych.

(fot. mat. pras.)

Podbija festiwale i nie schodzi z ekranów

To najlepiej oceniany film w historii francuskiego kina (satysfakcja widzów 9,9 na 10), laureat Nagrody Publiczności na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w San Sebastian, gdzie osiągnął najwyższe noty w historii imprezy (9,18/10), ponadto prezentowany m.in. w Cannes, Sztokholmie, Zurichu, Hamburgu, Vancouver i kanadyjskim Calgary, gdzie także zachwycił odbiorców.

Najnowsze dzieło twórców wielkiego hitu „Nietykalni”, najbardziej kasowej nieanglojęzycznej produkcji w historii, weszło na ekrany francuskich kin kilka tygodni temu, ale wcale nie zamierza z nich zejść. Film cały czas jest w czołówce najchętniej oglądanych tytułów. Nie maleje ilość ekranów, na których jest pokazywany, wręcz przeciwnie ich liczba skoczyła z 560 do 719. Za wzrastającą ilością seansów idzie wielkie powodzenie kasowe. Do tej pory tylko na francuskim rynku film zarobił już ponad 11 milionów dolarów.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *