Dramat rodzinny w musicalu. Amerykański hit „next to normal” w Teatrze Syrena
6 kwietnia, 2019
Występy światowych sław. 23. Festiwal pod hasłem „Beethoven i pieśń romantyczna”
7 kwietnia, 2019

Multimedialny spektakl i pierwsza na świecie monografia. Wystawa „Wajda” w MNK

„Wajda” to nowa wystawa w Muzeum Narodowym w Krakowie (fot. Renata Pajchel)

Niekonwencjonalna, multimedialna i narracyjna. Wystawa poświęcona życiu i twórczości Andrzeja Wajdy ukazuje geniusz wielkiego inscenizatora, mistrza dramaturgii i twórcy niezapomnianych obrazów. Pozwala zwiedzającym zanurzyć się w świat filmów i spektakli teatralnych Mistrza. Ekspozycja nie tylko przypomina, ale także interpretuje twórczość wybitnego reżysera. Można ją oglądać do 8 września w gmachu głównym Muzeum Narodowego w Krakowie.

Ekspozycja oparta jest na wspaniałych artefaktach pozostawionych przez Andrzeja Wajdę, które posłużyły do jej zbudowania. Dr hab. Tomasz Wójcik, który ją zaprojektował, wykorzystał m.in. scenariusze, szkice, rysunki, zapiski czynione podczas procesu twórczego i dokumenty produkcyjne. O jej autentyczności decydują również archiwalne dokumenty i fotografie, listy pisane i otrzymywane przez Andrzeja Wajdę, a także rekwizyty i kostiumy, fragmenty scenografii oraz najważniejsze nagrody ze statuetką Oscara na czele.

Pozwoli to nie tylko odtworzyć proces realizacji filmów reżysera, ale także poznać mechanizmy ich powstawania i konteksty: zarówno instytucjonalne, produkcyjne, cenzorskie, organizacyjne i związane z zarządzaniem talentami współpracowników, jak również autorskie, artystyczne, ukazujące geniusz konkretnego twórcy.

(fot. Renata Pajchel)

Świat magii filmów Wajdy

Sztukę reprezentują m.in. polskie i zagraniczne plakaty. Nie brak multimediów: mappingów, projekcji, wideoesejów. Najsłynniejsze, a czasem zaskakujące sceny z filmów Andrzeja Wajdy wyświetlane są na dużych ekranach, a poszczególnym sekcjom towarzyszy odpowiednio dobrana muzyka.

Wystawa umożliwia wtopienie się w filmowy świat, za pomocą obrazów, dźwięków i scenograficznych reinterpretacji oryginalnych dekoracji. Odtworzony dzięki temu świat magii filmu i jego iluzyjnych zdolności, pozwoli na doświadczenie kina w bardziej sensualnej, narracyjnej i scenograficznej formie. – Mogliśmy zrobić wystawę biograficzną, mogliśmy na końcu ustawić wielki ekran i wyświetlać filmy w całości – ale po co? Naszym celem było pokazanie geniuszu Andrzeja Wajdy w procesie tworzenia, jego talentu w kierowaniu zespołem uzdolnionych pracowników, umiejętności łączenia różnych sztuk w medium filmowym – mówi kurator ekspozycji dr hab. Rafał Syska.

To zdjęcia znalazło się na oficjalnym plakacie wystawy w Muzeum Narodowym w Krakowie (fot. Renata Pajchel)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *