„Ochotnik”. Honor żołnierza, niewiarygodna odwaga i samobójcza misja Pileckiego
2 września, 2020
Opowieść o starzeniu się, czasie i miłości. Powieść „Jesień” autorstwa Ali Smith
3 września, 2020

Mroczne oblicze XX-lecia międzywojennego. „Seryjni mordercy” Kamila Janickiego

Społeczeństwo II RP było wręcz chorobliwie zainteresowane skandalami i zbrodnią (fot. wikipedia.org)

Wampir z Łowicza, fabrykantka aniołków, wampir z Łodzi… Kim naprawdę byli najsłynniejsi zbrodniarze międzywojennej Polski? Jak opisywała ich ówczesna prasa? Jak postrzegało ich społeczeństwo? Kamil Janicki jak mało kto potrafi napisać książkę historyczną, którą czyta się niczym wciągającą powieść, czego dowodem są takie bestsellery jak: „Pierwsze damy II Rzeczypospolitej” czy „Damy złotego wieku”. Jego najnowsza książka – zatytułowana „Seryjni mordercy II RP. Będzie wam u mnie jak w raju”, odsłania mroczne oblicze dwudziestolecia międzywojennego – jej bohaterami są seryjni mordercy.

Potwór, diabeł wcielony – seryjni mordercy budzą przerażenie, ale i działają na zbiorową wyobraźnię. Kto nie czytał z wypiekami na twarzy „Pachnidła” Süskinda? Kto nie oglądał „Milczenia owiec”?

Na kartach „Seryjnych morderców…” autor koncentruje się na kilku wybranych postaciach i historiach, ale zarysowuje też szersze tło, pokazując narodziny fascynacji historiami mrożącymi krew w żyłach. Książka przedstawia również sposób funkcjonowania ówczesnej prasy (niszczenie ludzi bez dowodów, nakręcanie spirali strachu, brak szacunku dla ofiar), policji oraz społeczeństwa z jego chorobliwym zainteresowaniem skandalami i zbrodnią, a także głęboko zakorzenioną mizoginią.

O autorze

Kamil Janicki to historyk, pisarz i publicysta, redaktor naczelny WielkiejHISTORII. Autor bestsellerowych książek, wydanych w łącznym nakładzie przeszło 250 tys. egzemplarzy, m.in. „Pierwsze damy II Rzeczpospolitej”, „Żelazne damy”, „Niepokorne damy” czy „Epoka milczenia”.

Poza WielkąHISTORIĄ publikował w „Focusie”, „Newsweeku”, „Gazecie Wyborczej”, „Wirtualnej Polsce”, „Tygodniku Powszechnym” i „Polityce”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *