Co to teraz znaczy „być modnym”? „Nienaganny” czyli biografia męskiego wizerunku
11 września, 2019
„Od Mazowieckiego do Suchockiej”. Wyzwania polskich rządów w latach 1989-1993
12 września, 2019

Miał życie ciekawsze niż wszystkie jego filmy. „Szaman” czyli Andrzej Żuławski

Andrzej Żuławski zmarł w 2016 roku w wieku 75 lat (fot. filmoteka.org.pl)

Był jednym z najbardziej znanych na świecie polskich reżyserów. Jego filmy, jak skandalizująca „Szamanka”, budziły równie wiele kontrowersji, co życie prywatne. Andrzej Żuławski niczego nie ukrywał, żył intensywnie i po swojemu. Aleksandra Szarłat w „Szamanie” próbuje odkryć prawdę o tej nietuzinkowej osobowości. O dobrych i złych stronach jego charakteru mówią inni bohaterowie tej książki. Wszyscy zgadzają się co do jednego, że Żuławski był człowiekiem fascynującym. Sam mawiał, że każdy jego film to jedno dodatkowe życie, ale to jego własne było o wiele ciekawsze niż wszystkie filmy razem wzięte.

Bufon, kabotyn, wizjoner, skandalista, grafoman, czarujący uwodziciel, bon vivant, arbiter elegancji. Określenia na jego temat można by mnożyć, a jaki naprawdę był Andrzej Żuławski? Na pewno hipnotyzował ludzi i miał niesłychaną umiejętność ich uwodzenia i odkrywania słabości. Ta wiedza w jego rękach stawała się bronią, którą potrafił bezwzględnie ugodzić. Ale jednocześnie potrafił być wspaniałomyślny i uroczy.

Dziennikarka Aleksandra Szarłat przenika za zasłonę mitu, również tego, który jej bohater budował na własny użytek. Żuławski tak jak formułował sądy, tak też żył – według własnych zasad. Nic więc dziwnego, że przypięto mu łatkę skandalisty. Gdy autorka wyjawiła, że zamierza napisać jego biografię, rozmówcy reagowali zdumieniem: „Ależ to niemożliwe, ponieważ on się składał z samych sprzeczności”.

Tu ze swoją partnerką, francuską aktorką Sophie Marceau (fot. wikipedia.org)

O autorce

Aleksandra Szarłat, dziennikarka, która publikowała w takich pismach jak, m.in.: „Film”, „Pani”, „Gala”, „Twój Styl”, „Elle”, „Sens”, „Sukces”, „Rzeczpospolita”, „Sztandar Młodych”, „Przegląd”, „Polityka”. Autorka książek: „Pierwsze Damy III Rzeczpospolitej”, „Celebryci z tamtych lat”, „Prezenterki. Tele-PRL”. Współautorka: „Świat Andrzeja Fidyka”, „Wnętrza Gwiazd”, „Nie chodź do parku w niedzielę” i „Bogowie naszej planety”.

Lubi dobre kino, podróże i bon moty Oscara Wilde’a. Szczególnie jeden z nich: „Wszystkiemu mogę się oprzeć, ale nie pokusom”.

1 Komentarz

  1. Monsterka pisze:

    Doskonała biografia. Fascynująca, serwująca podróż kolejką górską po emocjach. Tak, jak było z kinem Andrzeja Żuławskiego.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *