Prace i performatywne akcje Mariny Abramović. Wystawa „Do czysta” w Toruniu
Marzec 8, 2019
Krucha wrażliwość dziecka. „Wspomnienie lata” jako studium psychologiczne rodziny
Marzec 8, 2019

Męska przyjaźń mimo wszystko. „Szczęśliwy Lazzaro” już na ekranach kin

„Szczęśliwy Lazzaro” Alice Rohrwacher, zdobył nagrodę za najlepszy scenariusz na ostatnim festiwalu w Cannes (fot. mat. pras.)

Oniryczna opowieść na styku włoskiego neorealizmu i realizmu magicznego, która koncentruje się wokół spotkania Lazzaro, chłopaka tak poczciwego, że często brany jest za pomyleńca, z pięknoduchem Tancredim, młodym szlachcicem o nad wyraz wybujałej wyobraźni. „Szczęśliwy Lazzaro” to nowy film wielokrotnie nagradzanej autorki „Cudów” Alice Rohrwacher, w którym jedną z głównych ról zagrała siostra reżyserki, równie utalentowana Alba Rohrwacher, znana choćby z „Dobrze się kłamie w miłym towarzystwie” czy „The Place”. Ich dzieło zdobyło dotąd wiele nagród na światowych festiwalach, m.in. za najlepszy scenariusz na ostatnim festiwalu w Cannes.

Życie dwóch mężczyzn w odizolowanej wiosce pasterskiej Inviolata toczy się pod dyktando okropnej markizy Alfonsiny de Luny, królowej imperium tytoniowego i zarazem matki Tancrediego. Lojalna więź między młodymi mężczyznami zostaje przypieczętowana, kiedy Tancredi prosi Lazzaro, aby ten pomógł mu zorganizować własne porwanie. 
 
Ten dziwny i nieprawdopodobny sojusz jest objawieniem dla Lazzaro i owocuje przyjaźnią tak cenną, że bohater będzie nawet podróżować w czasie i przestrzeni w poszukiwaniu Tancrediego. Pierwszy raz w życiu Lazzaro trafi także do wielkiego miasta…

Adriano Tardiolo i Alba Rohrwacher (fot. mat. pras.)

O reżyserce

Alice Rohrwacher młodość spędziła w prowincjonalnym Castel Giorgio w Toskanii, gdzie urodziła się jej matka, a ojciec Reinhard (z pochodzenia Niemiec) pracował jako pszczelarz. Studiowała literaturę i filozofię na Uniwersytecie w Turynie, po czym ukończyła kurs scenopisarstwa w turyńskiej Holden School. Zadebiutowała w 2011 roku dramatem „Ciało niebieskie”, pokazywanym na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Cannes w sekcji Quinzaine des Réalisateurs i entuzjastycznie przyjętym przez krytyków.

Po trzech latach powróciła na Lazurowe Wybrzeże z autobiograficznymi „Cudami”, które trafiły już do Konkursu Głównego i w rezultacie zdobyły Grand Prix. Najnowsze dzieło Alice, „Szczęśliwy Lazzaro”, do którego ponownie zaprosiła przed kamerę siostrę, popularną aktorkę Albę Rohrwacher („Dobrze się kłamie w miłym towarzystwie”, „The Place”), wyjechało z Cannes z nagrodą za scenariusz.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *