Każe deptać widzom po obrazach. Wystawa prac Leona Tarasiewicza we Wrocławiu
20 lipca, 2018
Każda piosenka to całe życie. Smutna, a zarazem pełna nadziei muzyczna powieść
21 lipca, 2018

„McQueen”: wizjoner, buntownik, geniusz. Historia projektanta mody w kinach

Film „McQueen” może zachwycić każdego, nie tylko fanów mody (fot. mat. pras.)

Zwykły chłopak z biednej dzielnicy Londynu stworzył wartą miliony dolarów, luksusową markę. Aleksander McQueen, dzięki niezwykłej wrażliwości i energii stał się jedną z najbardziej rozpoznawalnych ikon sztuki współczesnej. U szczytu sławy popełnił samobójstwo. Film opowiada opartą na faktach historię życia artysty, równie fascynującego, jak jego dzieła. „McQueen” może zachwycić każdego, nie tylko fanów mody.

Przyszedł znikąd i na zawsze odmienił świat mody. Odważny i bezkompromisowy, McQueen zwykł mawiać: „Moje pokazy mody to sex, drugs and rock n’roll. Mają elektryzować. Wywoływać emocje. Szok i atak serca”. Projektował dla brytyjskiej królowej i największych gwiazd, takich jak Rihanna czy Nicole Kidman. Skąd czerpał wielką wewnętrzną siłę? Jaką tajemnicę kryło jego życie?

Na opowieść o życiu i fascynującej osobowości McQueena składają się unikalne materiały wideo z samym Alexandrem, wspomnienia rodziny oraz przedstawicieli świata mody. Osób reprezentujących hermetyczny świat haute couture, z którymi pracował i z którymi się przyjaźnił. Jedną z nich jest Magdalena Frąckowiak, polska modelka, której Alexander McQueen powierzył otwarcie jednego z wyjątkowych pokazów – ostatniej, jak się okazało, kolekcji projektanta „Plato’s Atalntis”.

Aleksander McQueen na jednym ze swoich pokazów (fot. mat. pras.)

Wspominają go ludzie mody

Alexander McQueen kochał ludzi mody. Od krawcowej, przez stylistę fryzur po największych projektantów. Na liście osób, które na ekranie wspominają Alexandra McQueena, znalazło się wiele modowych sław, m.in.: stylista i kostiumograf Koji Tatsuno, Bobby Hillson, projektantka, pisarka i założycielka Saint Martin’s School of Art MA Fashion course (tam McQueen rozpoczął pobieranie nauk z dziedziny mody), Romeo Gigli, włoski projektant, pod okiem którego w Mediolanie McQueen pracował na swoim pierwszym stażu, Sebastian Pons, projektant oraz długoletni asystent i przyjaciel Alexandra, Nicolas Jurnjack, jeden z najbardziej znanych stylistów fryzur w branży czy Philip Tracey, najsłynniejszy na świecie projektant kapeluszy, którego nakrycia głowy noszą księżna Kate i księżna Meghan.

McQueena wspomina w filmie również Tom Ford, amerykański projektant mody, reżyser i scenarzysta, dyrektor kreatywny takich domów mody, jak Gucci czy Yves Saint Laurent, również twórca własnej marki. „Jego kolekcje wzbudzały moją zazdrość” – mówił Ford o projektach McQueena. „Każdego sezonu zastanawiam się czyje kolekcje przykują moją uwagę, które wzbudzą moją zazdrość, a na które spojrzę i pomyślę – to jest niesamowite. I żadna z kolekcji Alexandra nie umknęła mojej uwadze.”

(fot. mat. pras.)

Jego duch i siła naznaczyły świat mody

McQueen nigdy nie zapomniał, skąd pochodzi. Otoczony blichtrem i niewyobrażalną fortuną, jakie przyniósł mu talent, najwyżej cenił relacje z najbliższymi – przyjaciółmi i rodziną. Wziął pod swoje skrzydła zafascynowanego modą siostrzeńca, by ten mógł uczyć się pod okiem najlepszych w branży. Obecnie Gary James McQueen jest znanym projektantem, stworzył własna markę, a na pytanie o rodzinną tradycję i modowe dziedzictwo odpowiada: „Duch Alexandra, siła jego wyobraźni i osobowości na zawsze naznaczyły świat mody. I zawsze będą ze mną”.

Film miał swoją światową premierę na festiwalu filmowym Tribeca w Nowym Jorku. Pierwsze reakcje pokazują, że nie jest to film wyłącznie dla fanów mody, ale przepięknie zrealizowana fascynująca historia niezwykłego człowieka, która poruszy niejedno serce. – To nie jest film o modzie. To opowieść o niezwykłym człowieku, który akurat zajmował się modą – mówi Ian Bonhôte, jeden z reżyserów filmu.

Od lewej: Peter Ettedgui i Ian Bonhôte, reżyserzy filmu „McQueen” na uroczystej premierze filmu w Kinie Muranów (fot. mat. pras.)

O twórcach filmu

Ian Bonhôte, reżyser i producent, któremu uznanie przyniosły reklamy, teledyski oraz filmy poświęcone modzie. Współzałożyciel firmy producenckiej Pulse Film, znanej z klipów dla najważniejszych twórców muzycznych (m.in. Radiohead, Beyonce czy Nicka Cave’a), ale też nieszablonowych filmów (m.in. „American Honey” czy „Wszystkie nieprzespane noce”). Sam Bonhôte wyreżyserował teledyski dla takich zespołów, jak Mumford & Sons czy Morcheeba. W 2016 roku zrealizował swój pierwszy film pełnometrażowy – „Alleycats”, którego był zarówno reżyserem, jak i producentem wykonawczym. „McQueen” to jego drugi film pełnometrażowy.

Peter Ettedgui, scenarzysta filmów dokumentalnych oraz producent. W swoim scenopisarskim dorobku ma takie tytuły, jak „Everything or Nothing” (dokument o fenomenie Jamesa Bonda) czy „Listen to Me Marlon” (filmowy portretu Marlona Brando, wykorzystujący archiwum nagrań słynnego aktora). Za ten drugi obraz Ettedgui otrzymał Independent Documentary Award w kategorii najlepszy scenariusz filmu dokumentalnego. Jako producent odpowiada za „Kozaczki z pieprzykiem” (Kinky Boots) z Joelem Edgertonem i Chiwitelem Ejioforem, oraz „Niezasłane łóżka” w reżyserii Alexisa Dos Santosa.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *