Zazdrość, zdrada i podstęp w operze komicznej. „Scene Buffe” w Teatrze Królewskim
24 kwietnia, 2019
Filmowy świat na deskach Teatru Polonia. Muzyczny spektakl „Almodovaria”
25 kwietnia, 2019

Ludzie, wydarzenia i pamięć. Biografia „Lwów. Portret utraconego miasta”

Książka „Lwów. Portret utraconego miasta” to podróż do prawdziwego oblicza tego miasta (fot. mat. pras.)

Jeszcze 100 lat temu na lwowskich ulicach rozbrzmiewały polskie głosy. Dziś w mieście kojarzącym się z ostoją polskości jesteśmy głównie turystami. Książka autorstwa Lutza C. Klevemana nie opowiada wcale o idealnym polskim mieście. To nie jest nawet sentymentalna wycieczka po lwowskich ulicach, ale podróż, podczas której można poznać prawdziwe oblicze miasta. Miasta, które bezpowrotnie zniknęło. To historia, o której komuniści nie chcieli mówić, a którą Polacy powoli zapominają. Historia polskiego Lwowa, który musi odnaleźć się w nowej, ukraińskiej już rzeczywistości.

Opowiada o ludziach, którzy tworzyli Lwów, wybitnych naukowcach zachwycających cały świat. Uzdolnionych pisarzach i artystach, dzielnych lekarzach ratujących życie polskich profesorów w czasie II wojny światowej. Ponadto traktuje o wydarzeniach, których to miasto było świadkiem, w tym najczarniejszych momentach jego historii.

O tych, którzy stracili swoją małą ojczyznę. I tych, którzy zajęli ich miejsce. Bratobójczych walkach miedzy Polakami a Ukraińcami, w których ginęli młodzi polscy patrioci. O pogromach Żydów, którzy nie chcieli stanąć po żadnej ze stron. Ponad 70 lat temu Polacy straciliśmy to miasto, a dziś zaciera się nawet pamięć o polskim Lwowie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *