„Staram się nie odmawiać koncertów”. Nehring zachwycił Beethovenem
22 marca, 2018
Znika granica między aktorem i widzem. Uczta „Nerona” w Powszechnym
23 marca, 2018

Rządzili Polską, są spokrewnieni z Elżbietą II. Barwne losy Wazów

Okładka książki „Wazowie. Historia burzliwa i brutalna” (fot. mat. pras.)

To pierwsza tak szczegółowa kronika Wazów, poświęcona panowaniu tej dynastii w Polsce i Szwecji. Dowiadujemy się z niej m.in. jak doszło do małżeństwa Jana III z królewną polską Katarzyną Jagiellonką oraz jak wyglądał dzień ich syna, Zygmunta III. Autor książki „Wazowie. Historia burzliwa i brutalna” ze swadą, często ironicznym dystansem, ale i dużą znajomością rzeczy, opowiada historię przywołując liczne anegdoty i podania. W końcu badania nad dynastią zajęły Hermanowi Lindqvistowi ponad 20 lat, w czasie których odwiedził wszystkie ważne miejsca w Europie związane z jej panowaniem.

Dynastia Wazów panowała w Szwecji i Polsce w XVI i XVII wieku. Władzę i bogactwo zdobyła dzięki politycznemu sprytowi oraz brakowi zahamowań w stosowaniu przemocy. Kiedy Gustaw Waza został regentem Szwecji, nie posiadał zaplecza politycznego. Jego rodzina została stracona podczas krwawej łaźni sztokholmskiej. Udało mu się jednak zbudować królestwo, które uważa się za początek nowożytnej Szwecji. Ogłosił przyjęcie luteranizmu, przeprowadził reformę Kościoła, powołał armię narodową, zezwolił na stworzenie instytucji państwowych. Jego potomkowie rządzili przez wiele pokoleń Szwecją oraz Polską. Obecnie niemal każda europejska dynastia królewska jest w jakimś stopniu spokrewniona z Wazami, w tym angielska królowa Elżbieta.

Barwne relacje polsko-szwedzkie

Autor w swojej książce opisuje czasy panowania dynastii Wazów w Europie, od Gustawa aż po ostatniego potomka, rodu, który dał siedmiu królów Szwecji i i trzech Polski. „Wazowie. Historia burzliwa i brutalna” to fascynująca historia rodu, a zwłaszcza jego dążenia do utrzymania i pomnożenia władzy. Pełna dramatycznych zdarzeń, wielkich osobowości, dotkliwych zdrad i namiętnych związków. Olbrzymia jej część jest poświęcona polskiej linii Wazów. Lindqvist opowiada barwnie o relacjach polsko-szwedzkich za panowania Wazów, a przy okazji przypomina jak rozległym, nowoczesnym i pełnym różnic kulturowych krajem była w tym czasie Polska.

Przywołuje też liczne anegdoty, dzięki czemu książkę czyta się niczym wciągającą sensację. Wbrew powszechnym przekonaniom, jak pisze autor, Szwedzi nie zawsze byli takim demokratycznym i otwartym na inność narodem. Wszechobecna była brutalność i okrucieństwo, a także bezwzględność we wzajemnym zwalczaniu się i skrywane romanse.

 

(fot. Wikimedia Commons)

Spotkanie z autorem

Herman Lindqvist to znany szwedzki dziennikarz, wieloletni zagraniczny korespondent z Tokio, Madrytu i Paryża i popularyzator wiedzy historycznej. Napisał około 60 książek, w większości historycznych. Jego biografia Napoleona z 2004 roku osiągnęła w Szwecji status bestsellera. Prowadził również niezwykle popularny program telewizyjny Historia Szwecji. Obecnie przez większą część roku mieszka w  Warszawie z żoną – Polką.

W piątek 23 marca o godz. 18.00 w Ambasadzie Szwecji odbędzie się spotkanie z autorem książki Hermanem Lindqvistem. Rozmowę z Hermanem Lindqvistem poprowadzi Dariusz Bugalski.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *