Chwila może wywrócić do góry nogami cały świat. Komedia „Pech to nie grzech”
25 grudnia, 2018
Historia będąca rodzinnym tabu. „Szuflada” opowiada o ludziach i miejscach
27 grudnia, 2018

„Krótkie odpowiedzi na wielkie pytania”. Ostatnia książka Stephena Hawkinga

To bardzo oczekiwana na całym świecie, już pośmiertnie wydana książka wielkiego naukowca (fot. mat. pras.)

Skąd się wzięliśmy, czy ostatecznie przetrwamy, czy postęp techniki uchroni nas przed zagładą oraz w jaki sposób moglibyśmy w pełni rozwinąć skrzydła? To tylko niektóre z najistotniejszych pytań o nasze miejsce i przyszłość we wszechświecie, na które swoje odpowiedzi pozostawił nam Stephen Hawking. Światowej sławy kosmolog i autor bestsellera „Krótka historia czasu” zawarł je w bardzo oczekiwanej na całym świecie, wydanej już pośmiertnie książce – „Krótkie odpowiedzi na wielkie pytania”.

Nad swym ostatnim dziełem, czyli zestawieniem odpowiedzi na „wielkie” pytania, które tak często stawiał, wykraczając poza granice ściśle akademickich badań, Hawking pracował bezpośrednio przed śmiercią. Przedstawia poglądy dotyczące najpoważniejszych zagrożeń, przed jakimi stoi ludzkość, oraz tego, jaka przyszłość zarysowuje się przed ziemskim globem.

Każdą część rozpoczyna wprowadzenie pióra wybitnego intelektualisty, który nakreśla swoją własną ocenę wkładu profesora Hawkinga do gmachu naszej wiedzy. Książka zawiera również przedmowę laureata Oscara Eddiego Redmayne’a, który grał postać Hawkinga w filmie „Teoria wszystkiego” oraz posłowie napisane przez córkę Hawkinga, Lucy Hawking, a ponadto prywatne zdjęcia i inne materiały archiwalne.

Stephen Hawking zmarł 14 marca 2018 roku w Cambridge w wieku 76 lat (fot. wikipedia.org)

O autorze

Stephen Hawking został uznany za jeden z największych umysłów naszych czasów, a jego heroiczne zmagania z chorobą, odkąd w wieku 21 lat zdiagnozowano u niego stwardnienie zanikowe boczne, stanowią trwałe źródło inspiracji dla wszystkich ludzi na całym świecie. Zasłynął zarówno z przełomowych dokonań w dziedzinie fizyki teoretycznej, jak i z nadzwyczajnej umiejętności objaśniania skomplikowanych pojęć w sposób przystępny dla każdego. Uwielbiano go również za szelmowskie poczucie humoru.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *