To oni ratują ludzi w górach. Szczera spowiedź „TOPR. Żeby inni mogli przeżyć”
6 listopada, 2018
„Tego życzyłbym każdemu mężczyźnie”. Zamachowski śpiewa, tańczy, recytuje
7 listopada, 2018

Krótkie metraże to pełnowartościowe filmy. Najlepsze na Cinemaforum w Kinotece

Najciekawsze krótkie metraże zostaną pokazane podczas na 17. Cinemaforum w Kinotece (fot. mat. pras.)

Środek lata w Sydney, wiejska farma mleczna w Kanadzie, bohater z obrożą monitorującą jego emocje czy dramat taneczny analizujący nasze zachowania. To tylko niektóre przykłady z programu tegorocznego Międzynarodowego Forum Krótkometrażowych Filmów Fabularnych. Najlepsze i najciekawsze krótkie metraże, nagradzane na całym świecie zostaną zaprezentowane podczas 17. Cinemaforum, który w Kinotece w Pałacu Kultury i Nauki w Warszawie potrwa do 11 listopada. Poza tym warsztaty, debaty, VHS HELL i wiele innych atrakcji.

Hasło tegorocznej edycji to „Krótkie Historie” odnosi się nie tylko do metrażu prezentowanych w Konkursie Głównym filmów. Każdy z nich to niebywale intensywne doświadczenie i możliwość obcowania ze skończonym, poruszającym wyobraźnię i umożliwiającym zatopienie się w nim świecie zaklętym przez twórców w krótkiej formie filmowej. Wykreowane w nich wyraziste autorskie światy umożliwiają spojrzenia na rzeczywistość oczami ich twórców. Dają tym samym okazję przeżycia wielu indywidualnych historii i przyjrzenia się rzeczywistości przez pryzmat odmiennych wrażliwości.

Filmy prezentowane na Cinemaforum 2018 w warszawskiej Kinotece pokazywane były wcześniej m.in. na festiwalach filmowych w Cannes, Berlinie, Wenecji, Toronto czy Clermont-Ferrand.

Środek lata w Sydney, wiejska farma mleczna w Kanadzie, bohater z obrożą monitorującą jego emocje czy dramat taneczny analizujący nasze zachowania (fot. mat. pras.)

Konkurs Główny, retrospektywy oraz pokazy specjalne

W Konkursie Głównym znalazły się najciekawsze tytuły z krótkometrażowych sekcji największych światowych festiwali oraz nieznane jeszcze szerzej odkrycia programerów festiwalu. To unikalna szansa zapoznania się z bogactwem współczesnego krótkiego metrażu. Jury złożone z zawodowych twórców filmowych przyzna nagrodę Grand Prix w wysokości 5 tysięcy złotych, natomiast publiczność wybierze swojego faworyta drogą plebiscytu.

W programie są też dwa bloki filmów z legendarnego festiwalu w Oberhausen, areny najodważniejszych eksperymentów w krótkim metrażu. W ramach współpracy z VIS Vienna Shorts zaprezentowana zostanie retrospektywa składającą się z najlepszych austriackich krótkich metraży 16. edycji tego festiwalu. Będzie można również zobaczyć pięć najciekawszych produkcji studentów London Film School, jednej z najlepszych szkół filmowych według prestiżowego „The Hollywood Reporter”.

17. Cinemaforum odbywa się w warszawskiej Kinotece (fot. mat. pras.)

Nagrody im. Machulskiego i SCRIPT WARS

Równolegle do projekcji w kinie odbywać się będą Międzynarodowe Warsztaty Filmowe w ramach Programu ERASMUS+ dla młodych twórców z Polski, Francji i Włoch, a także warsztaty analizy filmu fabularnego „Edukacja Spojrzenia”. Powróci również program INTERFILMLAB (w wersji 2.0) poświęcony zagadnieniu dystrybucji polskiej kinematografii poza granicami kraju. Swój finał będą miały 3. Młodzieżowe Warsztaty Reportażu oraz program filmowej edukacji historycznej „To był lipiec 1945”, dotyczący wydarzeń związanych z Obławą Augustowską. Odbędzie się również panel informacyjny projektu Enterprise Europe Network Central Poland.

Podczas Cinemaforum rozstrzygnie się również, kto otrzyma Nagrody Polskiego Kina Niezależnego im. Jana Machulskiego. Będzie można zobaczyć wszystkie nominowane produkcje. Offowa Akademia Filmowa wyłoni laureatów w kategoriach: reżyseria, scenariusz, zdjęcia, montaż, aktorka, aktor, film animowany, film dokumentalny. Swój finał będzie miała też 2. edycja SCRIPT WARS – Mazowieckiego Konkursu Scenariuszowego.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *