Kto ratuje jedno życie, ratuje cały świat. Historie „Dziewczyn sprawiedliwych”
18 września, 2019
Watykan to raj na ziemi czy złota klatka? Ta kobieta zna niejedną odpowiedź
19 września, 2019

„Królewski szpieg” pośród warszawskich hotelarzy. Finał sagi „Hotel Varsovie”

„Królewski szpieg” to trzeci i ostatni tom wielopokoleniowej sagi rodzinnej, zatytułowanej „Hotel Varsovie” (fot. Sylwia Zientek)

Szpiedzy, kłamstwa, królewskie kochanki, zdrady i pojedynki na śmierć i życie. Wojny, sekrety z przeszłości i tajemnicze śmierci w hotelowych pokojach. Losy Polaków na emigracji i afera reprywatyzacyjna. Łącznie czterysta lat wzlotów i upadków rodzin Żmijewskich i Szpakowskich na tle Warszawy, jakiej jeszcze nie znamy. Powieść „Królewski szpieg” autorstwa Sylwii Zientek to trzeci i ostatni tom wielopokoleniowej sagi rodzinnej, zatytułowanej „Hotel Varsovie”. W końcu rodzinny skarb ukryty za czasów króla Jana III Sobieskiego, ujrzy światło dzienne, a sprawiedliwości stanie się zadość.

Lata 60. XVIII wieku – po śmierci Serafina Żmijewskiego, właściciela hotelu przy Długiej, rodzinny interes przejmuje najmłodszy syn Antoni. W końcu może poczuć się wolny, szczęśliwy i być w pełni sobą. Niespodziewanie jego tożsamość i działalność hotelu zwraca uwagę króla, który powierza mu niebezpieczną misję zorganizowania siatki szpiegowskiej.

Informacje o śmierci Stanisława Augusta do tego stopnia poruszają starą panią Różalską, że na łożu śmierci postanawia wyjawić córce szokującą prawdę o swojej przeszłości. Aleksandra na polecenie matki udaje się do Warszawy, by w Hotelu Varsovie natrafić na wielką tajemnicę rodu Żmijewskich.

Przeszłość spotyka się z teraźniejszością

Polska po odzyskaniu niepodległości znów pojawia się na mapie Europy. W szalonych latach 20. XX wieku, czasie kabaretów i kinematografu, niesłychaną popularność zdobywa aktorka Apolonia Chałupiec. Hotelem opiekują się trzy siostry Żmijewskie, które po latach wojennej biedy i głodu starają się odnaleźć własne szczęście, a także przywrócić ciotce Walerii i jej córce należne im miejsce w rodzie.

Warszawska afera reprywatyzacyjna i nieudane odzyskanie działki przy ulicy Długiej pogrążają karierę prawniczą Jana Kucharskiego. Powrót do domu i rozmowa z mamą pozwoli mu jednak poznać historię swojej rodziny i losy ekscentrycznej babki z Ameryki.

O autorce

Sylwia Zientek, z wykształcenia prawniczka, przez wiele lat pracowała jako menedżer w korporacji. Opublikowała siedem powieści, w tym m. in.: cykl „Hotel Varsovie”, „Kolonia Marusia”, „Miraże” i „Próżna”. Jej powieść „Złudzenia, nerwice i sonaty” w 2013 roku była nominowana do Literackiej Nagrody Europy Środkowej „Angelus”.

Miłośniczka malarstwa, muzyki i podróży śladami artystów. Obecnie, wraz z mężem i trójką dzieci, mieszka w Luksemburgu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *