„Nad Wisłą, na Urzeczu”. O nadwiślańskim mikroregionie w Muzeum Etnograficznym
22 sierpnia, 2020
Saga o lekarzach i historii medycyny. Nowa powieść od Ałbeny Grabowskiej
24 sierpnia, 2020

Koncerty, spektakle, spotkania w realu i on-line. 17. Festiwal Warszawa Singera

Gwiazdami tegorocznego Festiwalu Warszawa Singera są m.in. Jan Emil Młynarski, Kayah i Włodek Pawlik (fot. K.Laksa/P.Porębski/M.Bałata)

To szczególna edycja festiwalu, bo powodu ograniczeń epidemiologicznych mniej jest biletów i wejściówek niż w poprzednich latach, ale za to szeroka dostępność on-line. To paradoksalnie spowoduje, że 17. Warszawa Singera będzie cieszyć się większą międzynarodową frekwencją. Jak wiadomo kultura żydowska fascynuje i porywa, zarówno w jej klasycznym, jak i nowoczesnym wydaniu. Organizatorzy zadbali więc by oprócz koncertów: kantoralnego, Włodka Pawlika, Jana Emila Młynarskiego czy Kayah z Transoriental Orchestra, nie zabrakło jazzu, a także spektakli teatralnych, debat, premier książek oraz spotkań literackich. 17. Festiwal Kultury Żydowskiej Warszawa Singera potrwa 30 sierpnia.

Festiwal tradycyjnie inauguruje koncert kantoralny, z udziałem obdarzonego unikatowym tenorem lirycznym Yoni Rose z Niemiec. Bilety na tego typu wydarzenie zawsze były trudne do zdobycia, gdyż warszawska Synagoga im. Nożyków nie mieści wielkiej widowni. Teraz nadarza się unikatowa okazja wysłuchania i obejrzenia tego koncertu we własnym salonie, gdyż będzie go można zobaczyć na żywo w sieci. Również w Synagodze odbędzie się recital Włodka Pawlika, kompozytora i pianisty, zdobywcy Grammy, Fryderyków oraz innych prestiżowych nagród muzycznych. Wystąpi on ze swoim trio i to wydarzenie również będzie dostępne w bezpośredniej, nieodpłatnej transmisji on-line.

Niezwykły, bo premierowy koncert przygotował na festiwal Jan Emil Młynarski. Zatytułował go „Zapomniane melodie”, a zaśpiewa i zagra wraz z Warszawskim Combo Tanecznym i Kapelą Zdzisława Kwapińskiego z regionu radomskiego. Efekt tego niecodziennego spotkania artystycznego można będzie zobaczyć w Teatrze Kwadrat oraz on-line. Tam również wystąpi Vadim Brodski w programie „I skrzypce zaczęły grać” oraz zespół Kroke, który pojawi się z warszawską premierą koncertu „Nasza muzyka filmowa i teatralna”.

Warszawskie Combo Taneczne i Kapela Z> Kwapińskiego (fot. mat. pras.)

Jazz i spektakle teatralne

W programie 17. edycji festiwalu nie mogła by zabraknąć dobrego jazzu. Wystąpi m.in. grupa włoskiego gitarzysty Francesco Bruno – Liudas Mockūnas z Litwy i Mikołaj Trzaska. W Centrum Praskim Koneser odbędzie się z kolei Noc Klezmerów, podczas której zagra m.in. słowacka grupa Preßburger Klezmer Band. Tu także będzie miał miejsce koncert finałowy, w którym Kayah wraz z grupą Transoriental Orchestra zaprezentuje swój artystyczny projekt etniczny „Bez Granic”. Oba wydarzenia dostępne będą on-line.

Warszawa Singera to również teatr i tu pojawia się okazja, by zobaczyć najlepsze spektakle przygotowane przez zespół Teatru Żydowskiego, choćby: „Szoszę. Opowieść o namiętności”, „Pekin” czy „Szabasową dziewczynę”. Dzięki współpracy z Filmoteką Narodową – Instytutem Audiowizualnym będzie można uczestniczyć w interesujących projektach kinematograficznych, m.in. przeglądzie filmów Marcela Łozińskiego, zorganizowanym w 80. rocznicę urodzin dokumentalisty. W programie festiwalu są również debaty, premiery książek i spotkania literackie. Fragmenty prozy wielkich pisarzy żydowskich przeczytają aktorzy, m.in. Danuta Stenka i Zbigniew Zamachowski. Nie zabraknie odkrywania miasta z historykami, spacerów muzycznych, prezentacji warszawskich ośrodków kultury żydowskiej i zajęć dla dzieci.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *