Historia sióstr, które na strychu ukrywały Żydów. Powieść „Światło ukryte w mroku”
29 marca, 2020
PRL-owska bezpieka na tropie nazistowskich skarbów. „Zaginione złoto Hitlera”
30 marca, 2020

Kobieta zagadka we wspomnieniach przyjaciół. „Osiecka. Tego o mnie nie wiecie”

Pomnik Agnieszki Osieckiej na ulicy Francuskiej na warszawskiej Saskiej Kępie (fot. wikipedia.org)

Niejednoznaczna, tajemnicza, błyskotliwa, pełna twórczej pasji i zawsze niezależna. Agnieszka Osiecka sama mówiła o sobie żartobliwie, że jest „kundlem”. Zamierzała zostać biologiem, ale zaczęła pisać wiersze. Choć na pozór niczego jej nie brakowało, w jednej z gazetowych ankiet na pytanie: „Czy uważa pani, że dobrze się w życiu ustawiła?”, odpowiedziała: „W życiu nie. W pracy – tak”. Niepasująca do obowiązującego modelu kobiety – córki, żony i matki, wyprzedziła swój czas o pokolenie, a za swoją miłość do wolności zapłaciła wysoką cenę. Pomimo że wątki autobiograficznie obficie pojawiają się w jej twórczości, nie była skłonna do zwierzeń, pozostając do dziś postacią pełną tajemnic. Po latach znajomi i bliscy przyjaciele Osieckiej: Olga Lipińska, Hanna Bakuła, Krystyna Janda, Maryla Rodowicz, Stan Borys, Daniel Olbrychski, Urszula Dudziak, Manuela Gretkowska czy Jerzy Satanowski, w szczerych rozmowach z Beatą Biały, rzucają nowe światło na jedną z najbardziej charyzmatycznych polskich artystek.

„Była jak lustro, w którym odbija się świat ze wszystkimi jego barwami i emocjami. Kiedy po jej śmierci to lustro rozpadło się na tysiące kawałeczków, każdy z nas zachował swój kawałek” – pisze jedna z najbliższych przyjaciółek poetki, Magda Czapińska. Eteryczna, delikatna – i „mocno stąpająca po ziemi”, mówi o Osieckiej Olga Lipińska. Otwarta oraz towarzyska, „często była smutna” – wyznaje Maryla Rodowicz. Choć obdarzona ogromną charyzmą i mocnym charakterem, Jerzy Satanowski postrzegał ją jako osobę skromną. Powszechnie uznawana za niezwykle atrakcyjną, w ogóle nie przejmowała się swoim ubiorem, jak wspomina Urszula Dudziak. Jaka była naprawdę? „Każdy z nas opowie inną historię – wspomni o innych rzeczach, co innego zauważy. Bo każdy znał inny kawałek Agnieszki”.

– Proste pytania i szczere odpowiedzi. I postać Agnieszki w osobistych wspomnieniach jej bliskich, przyjaciół, współpracowników. Z ich relacji wyłania się kobieta pełna sprzeczności, której świat – czasem smutny, czasem czarujący – podporządkowany był nie zaspokajalnej potrzebie miłości. Kobieta zagadka, za którą tęsknimy, nawet jeśli nie mieliśmy okazji jej poznać – mówi Magdalena Popławska, odtwórczyni tytułowej roli w serialu biograficznym „Osiecka”.

(fot. okularnicy.org)

O autorce

Beata Biały, dziennikarka, od prawie piętnastu lat kreśli w swoich wywiadach i artykułach odkrywcze portrety ludzi o interesującym, niebanalnym życiu. Jest autorką książki „Spowiedź kapitana”, będącej zapisem szczerej rozmowy ze słynnym żeglarzem, Krzysztofem Baranowskim.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *