Historia sióstr, które na strychu ukrywały Żydów. Powieść „Światło ukryte w mroku”
29 marca, 2020
PRL-owska bezpieka na tropie nazistowskich skarbów. „Zaginione złoto Hitlera”
30 marca, 2020

Kobieta zagadka we wspomnieniach przyjaciół. „Osiecka. Tego o mnie nie wiecie”

Pomnik Agnieszki Osieckiej na ulicy Francuskiej na warszawskiej Saskiej Kępie (fot. wikipedia.org)

Niejednoznaczna, tajemnicza, błyskotliwa, pełna twórczej pasji i zawsze niezależna. Agnieszka Osiecka sama mówiła o sobie żartobliwie, że jest „kundlem”. Zamierzała zostać biologiem, ale zaczęła pisać wiersze. Choć na pozór niczego jej nie brakowało, w jednej z gazetowych ankiet na pytanie: „Czy uważa pani, że dobrze się w życiu ustawiła?”, odpowiedziała: „W życiu nie. W pracy – tak”. Niepasująca do obowiązującego modelu kobiety – córki, żony i matki, wyprzedziła swój czas o pokolenie, a za swoją miłość do wolności zapłaciła wysoką cenę. Pomimo że wątki autobiograficznie obficie pojawiają się w jej twórczości, nie była skłonna do zwierzeń, pozostając do dziś postacią pełną tajemnic. Po latach znajomi i bliscy przyjaciele Osieckiej: Olga Lipińska, Hanna Bakuła, Krystyna Janda, Maryla Rodowicz, Stan Borys, Daniel Olbrychski, Urszula Dudziak, Manuela Gretkowska czy Jerzy Satanowski, w szczerych rozmowach z Beatą Biały, rzucają nowe światło na jedną z najbardziej charyzmatycznych polskich artystek.

„Była jak lustro, w którym odbija się świat ze wszystkimi jego barwami i emocjami. Kiedy po jej śmierci to lustro rozpadło się na tysiące kawałeczków, każdy z nas zachował swój kawałek” – pisze jedna z najbliższych przyjaciółek poetki, Magda Czapińska. Eteryczna, delikatna – i „mocno stąpająca po ziemi”, mówi o Osieckiej Olga Lipińska. Otwarta oraz towarzyska, „często była smutna” – wyznaje Maryla Rodowicz. Choć obdarzona ogromną charyzmą i mocnym charakterem, Jerzy Satanowski postrzegał ją jako osobę skromną. Powszechnie uznawana za niezwykle atrakcyjną, w ogóle nie przejmowała się swoim ubiorem, jak wspomina Urszula Dudziak. Jaka była naprawdę? „Każdy z nas opowie inną historię – wspomni o innych rzeczach, co innego zauważy. Bo każdy znał inny kawałek Agnieszki”.

– Proste pytania i szczere odpowiedzi. I postać Agnieszki w osobistych wspomnieniach jej bliskich, przyjaciół, współpracowników. Z ich relacji wyłania się kobieta pełna sprzeczności, której świat – czasem smutny, czasem czarujący – podporządkowany był nie zaspokajalnej potrzebie miłości. Kobieta zagadka, za którą tęsknimy, nawet jeśli nie mieliśmy okazji jej poznać – mówi Magdalena Popławska, odtwórczyni tytułowej roli w serialu biograficznym „Osiecka”.

(fot. okularnicy.org)

O autorce

Beata Biały, dziennikarka, od prawie piętnastu lat kreśli w swoich wywiadach i artykułach odkrywcze portrety ludzi o interesującym, niebanalnym życiu. Jest autorką książki „Spowiedź kapitana”, będącej zapisem szczerej rozmowy ze słynnym żeglarzem, Krzysztofem Baranowskim.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *