„Caravaggio i inni mistrzowie”. Wystawa arcydzieł na Zamku Królewskim w Warszawie
23 listopada, 2021
Portret gwiazdy wszechczasów. „Marlene Dietrich. Prawdziwe życie legendy kina”
24 listopada, 2021

Kiedyś jak bracia, dziś podzieleni ścianą prawników. Biografia „Oddziału Zamkniętego”

Oddział Zamknięty w przestrzeni otwartej (fot. Andrzej Tyszko)

Ich przeboje – takie jak „Andzia i ja”, „Ten wasz świat” czy „Obudź się” zna każdy słuchacz rocka. Oddział zamknięty był jednym z pierwszych polskich zespołów muzycznych kierujących się dewizą „sex, drugs & rock’n’roll”. Michał Grzesiek w swojej książce wnikliwie i z reporterskim zacięciem przybliża historię grupy, która porwała młodzież tekstami, ubiorem i wyglądem, stając się ważnym głosem pokolenia. Jak do Oddziału Zamkniętego trafili poszczególni członkowie zespołu? Jak zaczynali? Co sprawiło, że zostali dostrzeżeni? „Odział Zamknięty. Napiętnowani marzeniami” to opowieść nie tylko dla fanów zespołu i słuchaczy dobrego polskiego rocka, ale dla wszystkich wychowanych w Polsce lat 80. – okresie niepokojów, ale też pierwszych przebłysków wolności.

W pierwszej biografii zespołu są hotelowe rozróby, prywatki, jakich nie przeżył nikt i ocean alkoholu, ale przede wszystkim muzyka – równie ostra i bezkompromisowa jak jej twórcy. Kręgosłup tej historii to pełen zwierzęcego magnetyzmu Krzysztof Jaryczewski, zdolny z marszu tworzyć pokoleniowe hymny i Wojciech Łuczaj-Pogorzelski, strażnik rockowego riffu, zdystansowany wobec świata naturszczyk gitary. Dawniej bliscy sobie jak bracia, napiętnowani marzeniami, dziś są podzieleni ścianą prawników.

Ponad cztery dekady triumfów i katastrof, gdzie nie ma miejsca na neutralne pastele, letnie temperatury i emocjonalną Saharę. Każdy oddział zamknięty to bowiem miejsce, w którym ekstrema są codziennością. W mechanizmie muzyków istniał tylko piąty bieg, po czym następowała straceńcza jazda aż do zatarcia silnika. Żadna kapela nie przemawiała do młodzieży tak wprost, prowokując do myślenia i zapraszając do zabawy bez oglądania się na siermiężną szarzyznę ulic.

Stara gwardia w Hali Gwardii, Warszawa 1984 r. (fot. arch. prywatne)

Ponad czterdzieści lat minęło jak jeden dzień

„Wyruszyliśmy do salonu i zobaczyliśmy dzikie tłumy, zastanawiając się, co się stało. Okazało się, że to wszystko z naszego powodu. Ludzie zaczęli tak napierać na witrynę, że w pewnym momencie pękła szyba i na ulicy rozsypało się szkło. Obsługa wpuszczała po kilka osób, ale po paru chwilach wszystko się skończyło, bo dalsze składanie autografów mogło się dla nas skończyć śmiercią lub kalectwem.” – czytamy w książce.

Dziś Jary Oddział Zamknięty, czyli nowy zespół Krzysztofa „Jary” Jaryczewskiego, to bezpośrednia kontynuacja legendarnego Oddziału Zamkniętego z czasów jego największej świetności. Najnowsza płyta zespołu – „Lilaróż” – ukazała się 15 września.

Cezary Zybała-Strzelecki, Grzegorz „Ornette” Stępień, Wojciech Łuczaj-Pogorzelski, Dariusz „Wodzu” Henczel i Krzysztof Zawadka (fot. Dariusz Wojdalski)

O autorze

Michał Grzesiek to od niemal kołyski miłośnik rockowego zgiełku i dobrego kina w klasycznym wydaniu. Autor opracowania o filmach z agentem 007 – „James Bond. Szpieg, którego kochamy” i nieautoryzowanej biografii legendy polskiej sceny – grupy Lady Pank. Opowieść o Oddziale Zamkniętym to odważne zmierzenie się z historią kolejnej instytucji polskiego rocka, której fanem jest od dzieciństwa.

Za pióro chwyta tylko i wyłącznie z sercem, pasją i nadzieją, że to się nigdy nie zmieni.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *