Klasa, papieros, mocny język i 130 ról. Biografia „Beata Tyszkiewicz. Portret damy”
2 grudnia, 2020
Piękna jak zawsze, ale szczera do bólu. Biografia ,,Wszystkie korony Ewy Wachowicz”
3 grudnia, 2020

Jubileuszowe święto teatru on-line. Program 40. Warszawskich Spotkań Teatralnych

40. Warszawskie Spotkania Teatralne otworzy „Fedra” z Teatru Wybrzeże w Gdańsku (fot. mat. pras.)

Pierwotnie planowane na maj w tradycyjnej formie, ostatecznie odbędą się w formule on-line w terminie grudniowym. Od 40 lat Warszawskie Spotkania Teatralne to okazja do zaprezentowania w stolicy najważniejszych i najgoręcej dyskutowanych spektakli minionego sezonu, które nie miały swojej premiery w Warszawie. Tym razem jubileuszowy festiwal otworzy sztuka „Fedra” w reż. Grzegorza Wiśniewskiego z Katarzyną Figurą w roli tytułowej z Teatru Wybrzeże w Gdańsku. Następnie w programie są m.in. propozycja słupskiego Nowego Teatru im. Witkacego w reż. Szymona Kaczmarka „Kupiec wenecki” czy „Kurt Gerron. Fuhrer daj miasto Żydom” w reż. Wiktora Rubina z Teatru Śląskiego im. St. Wyspiańskiego w Katowicach. Łącznie przez 12 dni codziennie o godzinie 19.00 na żywo zagranych zostanie 12 spektakli, w tym cztery w ramach nurtu towarzyszącego, w którym jest chociażby premiera „Pani Dalloway” w reż. Magdaleny Miklasz z Teatru Dramatycznego w Warszawie. Po wszystkich pokazach odbędą się spotkania z twórcami. 40. Warszawskie Spotkania Teatralne potrwają od 5 do 16 grudnia.

Jubileuszowa edycja festiwalu, choć odbędzie się online, to zachowany będzie charakter uczestniczenia w wydarzeniu na żywo, gdyż spektakle zostaną zagrane na scenach macierzystych teatrów i bezpośrednio stamtąd transmitowane. Ich emisja będzie dostępna wyłącznie w trakcie trwania spektakli. Kuratorami tegorocznej edycji są Tadeusz Słobodzianek oraz Wojciech Majcherek, którzy tradycyjnie wzięli pod uwagę te tytuły z ostatniego sezonu, które nie miały swojej premiery w Warszawie. Z nich wyselekcjonowali najlepsze i najbardziej emocjonujące, które inspirują i zachęcają do gorących dyskusji. Festiwalowi w tym roku przyświeca motto „kobiety objaśniają świat”, gdyż wiele przedstawień porusza bardzo aktualną tematykę związaną z kwestią płci, praw kobiet, miejsca kobiet w społeczeństwie, ich spojrzeniu na rzeczywistość.

W programie znalazły się takie sztuki jak: „Transfugium” w reż. Krzysztofa Rekowskiego na podstawie opowiadania Olgi Tokarczuk, sztuka nagradzanej reżyserki Eweliny Marciniak „Historia przemocy” (Teatr im. A. Fredry w Gnieźnie), „Panny z Wilka” w reż. Agnieszki Glińskiej (Narodowy Stary Teatr w Krakowie), „Dług” w reż. Jana Klaty z Teatru Nowego Proxima i również z tego teatru „Kobiety objaśniają mi świat” w reż. Iwony Kempy.

Festiwal zamknie sztuka „Kurt Gerron. Fuhrer daj miasto Żydom” z Teatru Śląskiego im. St. Wyspiańskiego w Katowicach (fot. mat. pras.)

Nurt towarzyszący

W tej części Warszawskich Spotkań Teatralnych znalazły się cztery spektakle, wszystkie ze stołecznego Teatru Dramatycznego. Są to: „Jezioro” Zuzanny Bojdy w reż. Darii Kopiec, „Pani Dalloway” Virginii Woolf, adaptacja i reż. Magdalena Miklasz, „Miłość od ostatniego wejrzenia” Vedrany Rudan, reż. Iwona Kempa oraz „I że cię nie opuszczę” Gerarda Watkinsa, w reż. Aldony Figury. Ten ostatni spektakl jako jedyny zostanie zaprezentowane z nagrania VOD.

Sprzedaż biletów odbywać się będzie wyłączniepoprzez stronę internetową: www.warszawskie.org, tam też znajdują się szczegóły dotyczące repertuaru. Na spektakle z głównego nurtu są w cenie 20 zł, a na towarzyszące 15 zł. Po emisji planowane są transmisje rozmów z twórcami, które będą udostępniane bezpłatnie na Facebooku festiwalu: https://www.facebook.com/WarszawskieSpotkaniaTeatralne. Rozmowy będą prowadzić Katarzyna Niedurny i Wojciech Majcherek.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *