„Film, który może się podobać każdemu”. Do kin trafiła „Zimna wojna”
Czerwiec 8, 2018
„Marcello Bacciarelli. Najpiękniejsze portrety”. Nowa wystawa na Zamku Królewskim
Czerwiec 9, 2018

Jeszcze więcej rzeczy warszawskich. 13 nowych gabinetów w Muzeum Warszawy

Eksponat z gabinetu brązów w Muzeum Warszawy (fot. mat. pras.)

Na ten dzień czekało wielu mieszkańców stolicy i nie tylko. Po blisko czterech latach gotowa jest wystawa główna w Muzeum Warszawy, zatytułowana „Rzeczy warszawskie”. Zwiedzający w 13 nowo otwartych gabinetach tematycznych znajdą tak cenne przedmioty, jak papierośnicę prezydenta Warszawy Stefana Starzyńskiego, spodek z autografem Pabla Picassa z zastawy hotelu Bristol czy suknię Syrena projektu Grażyny Hase. – Myślę, że każdy może przyjść i znajdzie swój ulubiony gabinet bądź przedmiot – mówi dyrektor Ewa Nekanda-Trepka.

Wystawa główna to teraz aż 7352 rzeczy w 21 gabinetach tematycznych. Wybrano je po gruntownym przejrzeniu zbiorów liczących łącznie 300 tysięcy przedmiotów. Rzeczy warszawskie przedstawiają niezwykłą i wielowątkową historię miasta, losów jego stołeczności, gwałtownej industrializacji i rozwoju, niebywałych zniszczeń w okresie II wojny światowej, jej wyludnienia, a potem odbudowy, której skalę i charakter obserwował powojenny świat.

– Przez to, że Warszawa doznała takiej tragedii i zniszczenia w czasie wojny, to przedmioty codzienne, które przetrwały z przeszłości nabierają wartości nie tyle materialnej, co emocjonalnej. Dodatkowe historie mają łyżeczka czy zegarek, chociaż wydają się przedmiotem banalnym – podkreśla Nekanda-Trepka.

Eksponat z gabinetu zegarów (fot. mat. pras.)

Wyłącznie oryginalne przedmioty

Wśród pokazywanych obiektów są dzieła sztuki i rzeczy codzienne, a co najważniejsze to wszystkie są oryginałami.  – Nie ma kopii, scenografii ani symulakrów, są wyłącznie oryginalne przedmioty. Kiedy dostrzeżemy ich materialność, być może łatwiej będzie nam poznać ich biografie, a są one długie i bogate. Rzeczy to jedyni istniejący uczestnicy minionych zdarzeń i świadkowie historii. Stale obecne i niezbędne do realizacji ludzkich zamierzeń, współtworzyły z naszymi poprzednikami przeszłość, tak jak współtworzą z nami teraźniejszość. Bez nich jesteśmy nadzy, bezbronni, nieokreśleni – mówi Jarosław Trybuś, wicedyrektor Muzeum Warszawy, główny kurator wystawy.

Blisko rok temu zakończono modernizację 11 kamienic przy Rynku Starego Miasta, w których siedzibę ma Muzeum Warszawy. Wówczas też otwarto osiem pierwszych gabinetów wystawy stałej. – Muzeum Warszawy opowiada historię naszego miasta – różnorodną, wielowątkową, często trudną. Z roku na rok przyciąga coraz liczniejsze rzesze turystów z Polski i zagranicy, co jest dla mnie osobistym powodem do dumy i radości. Zachęcam wszystkich do odkrycia Warszawy w tej niezwykłej muzealnej placówce – mówi Hanna Gronkiewicz-Waltz, prezydent stolicy.

Eksponat z gabinetu detalu architektonicznego (fot. mat. pras.)

13 nowych gabinetów tematycznych

Wśród nowo otwieranych gabinetów znajdują się m.in.:

  • Gabinet Ubiorów

Są tu ubiory i akcesoria, wygodna odzież codzienna oraz wytworne stroje, świadczące o pozycji właścicieli. To zarówno obiekty unikatowe, jak fragment szaty książąt mazowieckich, jak również liczne wyroby pracowni i warsztatów związanych z branżą odzieżową.

  • Gabinet Galanterii Patriotycznej

To rzeczy pochodzące z okresu powstania listopadowego (1830–1831), lat 60. XIX wieku, nawiązujące do ruchu niepodległościowego w Warszawie i Królestwie Polskim, a także pamiątki walki o restytucję niepodległej Polski w latach I wojny światowej (1914-1918).

  • Gabinet Opakowań Firm Warszawskich

Są prezentowane opakowania o rozmaitych formach, wykonane z różnych tworzyw, przeznaczone do produktów licznych branż warszawskiego przemysłu reprezentowanego przez firmy znane i te mniej znane. Najwięcej eksponatów pochodzi z dwudziestolecia międzywojennego. Są wśród nich pudełka po czekoladkach i cukierkach, puszki po kawie i herbacie, butelki po napojach alkoholowych, opakowania po kosmetykach, lekach, atramencie, papierosach, guzikach i wiele innych. To jedyna w Polsce wystawa opakowań.

  • Gabinet Fotografii

Gabinet Fotografii jako część wystawy głównej podkreśla uniwersalne znaczenie tego medium i wyjątkową wartość samej kolekcji Muzeum. Znajdują się tam zdjęcia o tematyce warszawskiej autorstwa przede wszystkim fotografów ze stolicy. To nie tylko wizualna kronika miasta, lecz także galeria wizerunków warszawiaków i osób związanych z miastem. To również jedyna stała wystawa fotografii w Polsce.

Muzeum Warszawy mieści się w kamienicach na Rynku Starego Miasta (fot. mat. pras.)

Uroczyste otwarcie i weekend atrakcji

Zwieńczeniem otwarcia wystawy głównej jest dwudniowe wydarzenie na Rynku Starego Miasta. 9 i 10 czerwca na warszawiaków oraz turystów czekać będą liczne atrakcje. Muzeum zaplanowało koncert Sinfonii Varsovii oraz warsztaty dla dorosłych i rodzin z dziećmi, m.in. z fotografii, heliograwiury i topografii Starego Miasta. Na zwiedzających będą czekać kuratorzy i kuratorki, którzy opowiedzą o kolekcji i odpowiedzą na pytania.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *